Regulamin projektu
REGULAMIN PROJEKTU
"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem" - nowe
kompetencje uczniów i nauczycieli w Gminach Medyka i Krasiczyn
§ 1
Postanowienia ogólne
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020
- Projekt jest realizowany od dnia 1 lipca 2017 do 31 grudnia 2018 roku w Gminach Medyka i Krasiczyn ( województwo podkarpackie ).
- Celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia w szkołach w Gminie Medyka i w Gminie Krasiczyn, poprzez między innymi działania zmierzające do wykształcenia kompetencji kluczowych u 398 uczniów, w tym 184 uczennic, doskonalenie umiejętności i kompetencji zawodowych 63 nauczycieli, w tym 45 nauczycielek oraz doposażenie szkół do 31.12.2018 r.
- Informacje dotyczące projektu, w tym wzory dokumentów, znajdują się na stronach internetowych szkół.
§ 2
Słownik pojęć
Wyjaśnienie pojęć użytych w niniejszym regulaminie:
- Beneficjent – instytucja odpowiedzialna za realizację projektu: Gmina Medyka
- Projekt – o numerze RPPK.09.02.00-18-0006/16 – pn. „"Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem" – nowe kompetencje uczniów i nauczycieli w Gminach Medyka i Krasiczyn”.
- Uczestnik Projektu (UP) – osoba fizyczna, dziecko/nauczyciel zakwalifikowane/y do udziału w Projekcie.
- Biuro Projektu – Gmina Medyka, 37-732 Medyka 288.
- Sekretariat szkoły – sekretariat szkoły, do której uczęszcza dany uczeń/nica lub w której naucza dany nauczyciel/nauczycielka.
- SP – Szkoła podstawowa.
- SG – Szkoła gimnazjalna.
- Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi- „specjalne potrzeby rozwojowe i edukacyjne – indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. poz. 532);” zgodnie z rozporządzeniem MEN: specjalne potrzeby edukacyjne ucznia wynikają w szczególności z:
1) z niepełnosprawności;
2) z niedostosowania społecznego;
3) z zagrożenia niedostosowaniem społecznym;
4) ze szczególnych uzdolnień;
5) ze specyficznych trudności w uczeniu się;
6) z zaburzeń komunikacji językowej;
7) z choroby przewlekłej;
8) z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych; z niepowodzeń edukacyjnych;
9) z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi;
10) z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą
§ 3
Warunki uczestnictwa w projekcie
- W Projekcie może uczestniczyć 398 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ( 184 dziewcząt, 214 chłopców), zamieszkujących w rozumieniu kodeksu cywilnego w województwie podkarpackim, 63 nauczycieli, w tym 45 nauczycielek i 18 nauczycieli, z następujących szkół podlegających pod organ prowadzący;
Gmina Medyka:
- Szkoła Podstawowa w Siedliskach
- Gimnazjum im. Jana Gwalberta Pawlikowskiego w Medyce
Gmina Krasiczyn:
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszanach
- Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie z klasami gimnazjalnymi ( od 01.09.2017 r ).
- Uczestnikami uprawnionymi do udziału w projekcie są:
- dzieci, których rodzice/prawni opiekunowie zgłosili chęć uczestnictwa dziecka w projekcie i spełniający następujące kryteria:
- dziecko uczące się w: Szkole Podstawowej w Siedliskach, Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach, Gimnazjum im. Jana Gwalberta Pawlikowskiego w Medyce oraz Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie z klasami gimnazjalnymi,
- zamieszkiwanie na terenie województwa podkarpackiego w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
- dostarczenie kompletu dokumentów przez rodziców/prawnych opiekunów.
- Po spełnieniu powyższych kryteriów formalnych, o przyjęciu do projektu decyduje suma punktów uzyskanych na podstawie kryteriów opisanych szczegółowo w § 5 pkt. 6, 7, 8 niniejszego Regulaminu.
- Rekrutacja dla dzieci będzie się odbywać do wyczerpania puli miejsc utworzonych w ramach projektu.
- Zgłoszenia do udziału w Projekcie w przypadku dzieci dokonuje się poprzez wypełnienie i złożenie przez rodziców/prawnych opiekunów „Formularza zgłoszeniowego do projektu” wraz z załącznikami:
- Deklaracja uczestnictwa w projekcie,
- Wymagane oświadczenia uczestnika projektu
- Umowa uczestnictwa w projekcie
- Uczestnikami uprawnionymi do udziału w projekcie są nauczyciele/ki, którzy/re zgłosili chęć uczestnictwa w projekcie, spełniający następujące kryteria:
- Zatrudnienie w: Szkole Podstawowej w Siedliskach, Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach, Gimnazjum im. J. G. Pawlikowskiego w Medyce oraz Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie z klasami gimnazjalnymi.
- Dostarczenie kompletu dokumentów.
- Po spełnieniu powyższych kryteriów formalnych o przyjęciu do projektu decyduje suma punktów uzyskanych na postawie oceny i stażu pracy.
- Rekrutacja dla nauczycieli będzie się odbywać do wyczerpania puli miejsc utworzonych w ramach projektu.
- Zgłoszenia do udziału w Projekcie w przypadku nauczycieli dokonuje się poprzez wypełnienie i złożenie „Formularza zgłoszeniowego do projektu” wraz z załącznikami:
- Deklaracja uczestnictwa w projekcie
- Oświadczenie uczestnika projektu.
- Nauczyciel/Rodzice/Opiekunowie prawni oświadcza/ją, iż zapoznał/li się z Regulaminem Projektu oraz spełnia/ją warunki uczestnictwa w nim określone.
- Nauczyciel/Rodzice/Opiekunowie prawni jest/są świadomy/i odpowiedzialności, w tym odpowiedzialności cywilnej, wynikającej z Kodeksu Cywilnego, za składanie nieprawdziwych oświadczeń, na podstawie których uczestnik projektu –dziecko zostaje zakwalifikowany do udziału w Projekcie.
- W przypadku, gdy Uczestnik Projektu jest osobą małoletnią wymagana jest pisemna zgoda przynajmniej jednego z rodziców/opiekunów prawnych na uczestnictwo w Projekcie.
- Osoby, które będą zgłaszać się do udziału w Projekcie będą kwalifikowane przez Komisję Rekrutacyjną.
- W każdej ze szkół powoływana jest Komisja Rekrutacyjna, składająca się min. z Dyrektora lub Wicedyrektora i 2 nauczycieli, wychowawców danej szkoły, która będzie odpowiedzialna za rekrutację i dopasowanie wsparcia do potrzeb uczniów i uczennic.
§ 4
Warunki uczestnictwa nauczycieli w projekcie
- W projekcie może uczestniczyć 63 nauczycieli (45 Kobiet) ze szkół objętych projektem w zakresie doskonalenia kompetencji zawodowych.
• Szkolenie dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych - Metoda eksperymentu – 7 osób, 1 grupa x 16 godzin
• Szkolenie z wykorzystania narzędzi cyfrowych – 63 osoby, 6 grup x 16 godzin,
• Szkolenie – pobudzanie przedsiębiorczości, inicjatywności i kreatywności w ramach zajęć dydaktycznych, wspomaganie pracy zespołowej – 63 osoby, 6 grup x 16 godzin,
• Szkolenie – metody pracy z dzieckiem z dysfunkcjami wspomagającymi rozwój koncentracji uwagi i pamięci – 5 osób,
• Szkolenie – Diagnoza i monitorowanie rozwoju dziecka podstawą wsparcia jako aktywności edukacyjnej – 5 osób,
• Szkolenie - Neuropedagogika w szkole – preferencje sensoryczne, profile dominacji, style uczenia – 10 osób,
• Szkolenie - dziecięce problemy laryngologiczne w praktyce logopedycznej – 4 osoby,
• Szkolenie - metody aktywizujące w pracy – 5 osób,
• Kurs grafika komputerowego – 2 osoby,
Studia podyplomowe będą dotyczyły głównie pedagogiki specjalnej:
- Logopedia z emisją głosu – Nauczyciel zdobędzie wiedzę i umiejętności w zakresie profilaktyki, ochrony oraz terapii zaburzonej mowy, a także kompetencje do niesienia pomocy rodzinom dzieci uczestniczących w terapii mowy. Studia kształcą umiejętność emisji głosu, co ma kluczowe znaczenie w zawodzie nauczyciela i logopedy, ze względu na ochronę zdrowia własnego jak i wymagania MEN. Nauczyciele będą również przygotowani do współpracy ze specjalistycznymi placówkami medycznymi, psychologicznymi, organizacjami pozaszkolnymi. – 1 osoba
- Terapia pedagogiczna - Nauczyciel zdobędzie wiedzę i umiejętności związane z diagnozą i prowadzeniem zajęć terapeutycznych z dziećmi ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się i funkcjonowaniu społecznym, diagnozowania specyficznych trudności w uczeniu się, opracowywania dostosowanych do potrzeb ucznia programów terapii, doboru właściwych do zaburzenia dziecka metod zajęć korekcyjno- kompensacyjnych. - 1 osoba
- Specjalistyczne języki - efektem jest opanowanie sprawności językowych takich jak czytanie z zrozumieniem, słuchanie ze zrozumieniem, pisanie, mówienie oraz struktur gramatyczno-leksykalnych na poziomie B2, wymaganym do przystąpienia do egzaminów: Pearson Test of English, Level3 lub First Certificate In English (FCE). -1 osoba
- Oligofrenopedagogika - Nauczyciel zdobędzie wiedzę na temat: pracy z uczniem niepełnosprawnym intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, uzyska kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela wspomagającego w oddziałach integracyjnych, zdobędzie wiedzę na temat diagnozowania psychopedagogicznego uczniów niepełnosprawnych intelektualnie. -1 osoba
- Edukacja techniczna z wykorzystaniem narzędzi informatycznych. 1 osoba
Studia będą realizowane w Rzeszowie bądź innym dogodnym mieście. W wyborze uczelni będą preferowane
instytucje z województwa podkarpackiego, ocena kategorii naukowej (uczelnie) –A+, A.
- Rekrutacja Uczestników Projektu – Nauczycieli prowadzona będzie na podstawie złożonych dokumentów rekrutacyjnych (formularzy zgłoszeniowych, deklaracji uczestnictwa). Rekrutacja odbywać się będzie z uwzględnieniem zasady równości szans, w tym równości płci. Realizator zakłada równy dostęp do Projektu zarówno kobiet, jak i mężczyzn znajdujących się w grupie potencjalnych Uczestników Projektu. Wyboru nauczycieli/nauczycielek do udziału w szkoleniach i studiach podyplomowych dokonywał będzie Dyrektor na podstawie złożonych formularzy zgłoszeniowych i deklaracji uczestnictwa.
- Kryteria merytoryczne:
a. Staż pracy (1-3 lata- 1 pkt, 4-8 lat- 3 pkt, 9 i więcej-10 pkt)
b. brak uczestnictwa w kursach, szkoleniach, studiach w ciągu ostatniego roku – 1 pkt, 3 lat- 3 pkt, 5 i więcej lat – 5 pkt.
Dopuszcza się możliwość poprawy lub uzupełnienia złożonych dokumentów rekrutacyjnych w trakcie trwania naboru lub po otrzymaniu stosownego wezwania od Realizatora Projektu.
- Proces rekrutacji zakończy się sporządzeniem protokołu oraz listy zakwalifikowanych do udziału w Projekcie nauczycieli/nauczycielek, a w przypadku, gdy liczba nauczycieli/nauczycielek chętnych do udziału w Projekcie przekroczy liczbę dostępnych miejsc, także sporządzeniem listy rezerwowej. Objęcie wsparciem w ramach Projektu nauczyciela/nauczycielki z listy rezerwowej możliwe jest w przypadku zakończenia/przerwania udziału w Projekcie przez innego Uczestnika. Informacja o zakwalifikowaniu nauczyciela/nauczycielki do udziału w Projekcie zostanie przekazana nauczycielom/nauczycielkom oraz zostanie umieszczona na tablicy ogłoszeń w siedzibie szkoły.
- Najpóźniej w chwili rozpoczęcia uczestnictwa w pierwszej formie wsparcia nauczyciel/nauczycielka podpisuje Deklarację uczestnictwa w Projekcie.
- W przypadku mniejszego niż zakładane zainteresowania nauczycieli/nauczycielek udziałem w Projekcie, dyrektorzy przeprowadzą działania zaradcze (m.in. indywidualne rozmowy zachęcające nauczycieli/nauczycielki, rozesłanie informacji do nauczycieli/nauczycielek) oraz/lub dodatkową rekrutację
§ 5Zakres wsparcia
Projekt obejmuje następujące wsparcie:
- Zakup wyposażenia w szkołach: Szkole Podstawowej w Siedliskach, Szkole Podstawowej w Olszanach, Gimnazjum w Medyce oraz Szkole Podstawowej z klasami gimnazjalnymi w Krasiczynie. Zostaną wyposażone w pracownie przyrodnicze, matematyczne, chemiczne, biologiczne, geograficzne oraz fizyczne.
- Dodatkowe zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze dla szkół podstawowych.
80 uczniów ze szkół podstawowych weźmie udział w zajęciach. Preferowane będą zajęcia z prowadzone z wykorzystaniem metod aktywizujących z wykorzystaniem otwartych zasobów edukacyjnych i narzędzi TIK.
Uczeń/uczennica będzie uczestniczyć w zajęciach do czasu wyrównania deficytów; grupa będzie składać się z od 2 do 8 uczniów i uczennic.
- zajęcia dla kl. I-III edukacja wczesnoszkolna,
- Szkoła Podstawowa w Siedliskach,
- 2 godziny w tygodniu: 3 grupy x 3 semestry x 19 tygodni
- Szkoła Podstawowa w Olszanach
- 2 godziny w tygodniu: 3 grupy x 3 semestry x 19 tygodni
- dla kl. IV – VI matematyki „ Polubić matematykę”
- Szkoła Podstawowa w Siedliskach,
- 1 godzina w tygodniu: 3 grupy x 3 semestry x 19 tygodni
- Szkoła Podstawowa w Olszanach
- 1 godzina w tygodniu: 3 grupy x 3 semestry x 19 tygodni
- dla kl. IV – VI język angielski
- Szkoła Podstawowa w Siedliskach,
- 1 godzina w tygodniu: 3 grupy x 3 semestry x 19 tygodni
- Szkoła Podstawowa w Olszanach
- 1 godzina w tygodniu: 3 grupy x 3 semestry x 19 tygodni
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dla gimnazjum.
90 uczniów gimnazjum zostanie objętych wsparciem w ramach zajęć dydaktyczno –wyrównawczych.
- Szkoła Podstawowa z klasami gimnazjalnymi w Krasiczynie,
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki.
- 1 godzina w tygodniu: 3 grupy x 3 semestry x 19 tygodni
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z biologii.
- 1 godzina w tygodniu: 1 grupa x 3 semestry x 19 tygodni
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z chemii.
- 1 godzina w tygodniu: 1 grupa x 3 semestry x 19 tygodni
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka niemieckiego.
- 1 godzina w tygodniu: 1 grupa x 3 semestry x 19 tygodni
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego.
- 1 godzina w tygodniu: 1 grupa x 3 semestry x 19 tygodni
- Gimnazjum w Medyce
a) Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka niemieckiego
- 1 godzina w tygodniu x 2 grupy x 3 semestry x 19 tygodni
b) Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki
- 1 godzina w tygodniu x 3 klasy x 3 semestry x 19 tygodni
Uczeń/uczennica będzie uczestniczyć w zajęciach do czasu wyrównania deficytów; grupa będzie składać się z od 2 do 8 uczniów i uczennic.
- Indywidualizacja pracy z uczniem - II etap edukacyjny i III etap edukacyjny
- Gimnazjum w Medyce
- Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne:
- 1 godzina w tygodniu. x 3 semestry x 19 tygodni
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi:
- 1 godzina w tygodniu X 3 semestry x 19 tygodni.
- Zajęcia rewalidacyjne dla 1 ucznia:
- 1 godzina w tygodniu x 3 semestry x 19 tygodni
- Szkoła Podstawowa z klasami gimnazjalnymi w Krasiczynie,
- Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne:
- 1 godzina w tygodniu x 3 semestry x 19 tygodni x 2 grupy
-
- Zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne
- 1 godzina w tygodniu x 3 semestry x 19 tygodni
-
- Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne ,, Metoda dobrego startu M. Bogdanowicz”
- 2 godziny w tygodniu x 1 grupa x 2 semestry x 19 tygodni
- Szkoła Podstawowa w Olszanach
a) logopeda 3 godziny w tygodniu x 3 semestry x 19 tygodni
- Szkoła Podstawowa w Siedliskach
a) logopeda 2 godziny w tygodniu x 2 semestry x 19 tygodni
Zajęcia logopedyczne korygujące wady wymowy oraz doskonalące mowę uczniów w różnych aspektach.
- Indywidualizacja pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi będzie odbywać się zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. W zajęciach logopedycznych grupa będzie liczyć maksymalnie 4 uczniów, w zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych – grupa to maksymalnie 5 uczniów, zaś w zajęciach socjoterapeutycznych do 10 uczniów.
- We wsparciu mogą wziąć udział wyłącznie uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz uczniowie młodsi i niepełnosprawni.
- Wsparcie jest realizowane we współpracy z rodzicami. Rodzice powinni wziąć udział w dowolnym elemencie zajęć.
- Zajęcia pozalekcyjne dla szkoły podstawowej, rozwijające kompetencje kluczowe szkół podstawowych- Koła zainteresowań.
141 uczniów Szkoły Podstawowej w Olszanach i Szkoły Podstawowej w Siedliskach weźmie udział w zajęciach pozalekcyjnych. Każdy uczeń weźmie udział w min. 1 semestrze zajęć dodatkowych pozalekcyjnych.
-
- Szkoła Podstawowa w Siedliskach
- Zajęcia przyrodnicze ,,Poznaję i odkrywam świat” - 1 godzina w tygodniu x 1 semestr x 19 tygodni x 2 grupy
- Zajęcia ,, Młody informatyk” - 1 godzina w tygodniu x 1 semestr x 2 grupy x 19 tygodni x 2 grupy
- Zajęcia z języka angielskiego „First steps” - 1 godzina w tygodniu x 1 semestr x 2 grupy/sz x 19 tygodni
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszanach
- Zajęcia przyrodnicze ,,Poznaję i odkrywam świat” - 1 godzina w tygodniu x 1 semestr x 19 tygodni x 2 grupy
- Zajęcia ,, Młody informatyk” - 1 godz. tyg. x 1 sem. x 2 grupy x 19 tygodni x 2 grupy
- Zajęcia z języka angielskiego „First steps” - 1 godz. tyg. x 1 sem. x 2 gr/sz x 19 tygodni
- Szkoła Podstawowa w Siedliskach
- Zajęcia przyrodnicze ,,Poznaję i odkrywam świat”- 1 godz. tyg. x 1 sem. x 2 grupy x 19 tygodni
- Zajęcia ,, Młody informatyk”- 1 godz. tyg. x 1 sem. x 19 tygodni x 2 grupy
- Zajęcia z języka angielskiego „First steps”- 1 godz. tyg. x 2 sem. x 2 grupy x 19 tygodni
- Zajęcia dla ucznia zainteresowanego matematyką ,,Wiem więcej”- 1 godz. tyg. x 2 sem. x 1 grupy x 19 tygodni
- ,, Ja tez mogę” koło szachowe,- 1 godz. tyg. x 2 sem. x 1 grupa x 19 tygodni
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszanach
- Zajęcia przyrodnicze ,,Poznaję i odkrywam świat”- 1 godz. tyg. x 1 sem. x 19 tygodni x 2 grupy
- Zajęcia ,, Młody informatyk” - 1 godz. tyg. x 1 sem. x 19 tygodni x 2 grupy
- Zajęcia z języka angielskiego „First steps”- 1 godz. tyg. x 2 sem. x 2 grupy x 19 tygodni
- Zajęcia dla ucznia zainteresowanego matematyką ,,Wiem więcej”- 1 godz. tyg. x 2 sem. x 1 grupy x 19 tygodni
- ,, Ja tez mogę” koło szachowe,- 1 godz. tyg. x 2 sem. x 1 grupa x 19 tygodni
e) Zajęcia z przedmiotów przyrodniczych będą realizowane z wykorzystaniem rozwiązań wypracowanych w ramach projektu innowacyjnego testującego PO KL „PI-PWP E-nauczyciel przyrody. Zintegrowane środowisko edukacyjne dla rozwijania myślenia naukowego, umiejętności informacyjnych oraz kompetencji językowych uczniów II i III etapu edukacyjnego” realizowanego przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza z BLT z USA.”
5. Zajęcia pozalekcyjne dla gimnazjum.
258 uczniów Gimnazjum im. Jana Gwalberta Pawlikowskiego w Medyce i Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie z klasami gimnazjalnymi będzie uczestniczyć w zajęciach rozwijających kompetencje kluczowe. Zajęcia prowadzone będą m. in. metodą eksperymentu z wykorzystaniem programów multimedialnych i pomocy dydaktycznych zakupionych z projektu.
-
- Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie z klasami gimnazjalnymi
- ,,Mistrzowie kodowania” zajęcia z TIK - 2 godz.tyg. x 2 sem. x 19 tyg. x 1 grupa
- ,,Eureka” zajęcia z wykorzystaniem eksperymentu - 1 godz. x 2 sem. x 19 tyg. x 1 grupa
- ,, Przyszłość jest w Twoich rękach” - 3 sem. x 19 tyg. x 2 godz
- Gimnazjum im. Jana Gwalberta Pawlikowskiego w Medyce
- ,,Mistrzowie kodowania” zajęcia z TIK - 2 godz.tyg. x 2 sem. x 19 tyg. x 2 grupy
- ,,Szach, mat” – zajęcia szachowe - 1 godz.tyg. x 2 sem. x 19 tyg. x 2 grupy
- GEOTALENT - 1 godz.tyg. x 2 sem. x 19 tyg.
- Obserwacje i eksperymenty źródłem wiedzy biologicznej” -1 godz./tydz, x 19 tygodni x 2 grupy
- „Chemia inna niż zwykle” - 1 godz./tydz, 1 sem x 19 tygodni x 2 grupy
- ,, Przyszłość jest w Twoich rękach” - 3 sem. x 19 tyg. x 2 godziny
- Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie z klasami gimnazjalnymi
- W ramach projektu 398 uczniów skorzysta ze wsparcia w formie edukacyjnych zajęć wyjazdowych. Zaplanowano wyjazdy do Warszawy-Centrum Kopernika, podczas których uczniowie będą brali aktywny udział w eksperymentach, zajęciach z zakresu astronomii i meteorologii oraz zajęciach laboratoryjnych.
- Wsparcie dla nauczycieli.
Szkolenia odbywać się będą w poszczególnych szkołach lub w zewnętrznych instytucjach szkoleniowych
w zależności od tematyki i liczby uczestniczących nauczycieli.
Kursy i szkolenia zakończone będą egzaminem i uzyskaniem certyfikatu/zaświadczenia potwierdzającego nabycie, podwyższenie lub dostosowanie kompetencji /kwalifikacji, w rozumieniu „ Wytycznych MIR w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji Programu Operacyjnego na lata 2014-2020”. Każdy nauczyciel , który zakończy swoje uczestnictwo w szkoleniu/kursie, weźmie udział w egzaminie mającym na celu weryfikację kwalifikacji/ kompetencji zawodowych nabytych podczas projektu, zaś uczestnicy studiów podyplomowych – w obronie pracy dyplomowej.
- Doradztwo edukacyjno-zawodowe dla uczniów gimnazjów.
-
- Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie z klasami gimnazjalnymi– 88 uczniów.
- Gimnazjum im. J. G. Pawlikowskiego w Medyce - 170 uczniów.
-
Każdy z uczniów będzie musiał wypełnić testy wskazane przez doradcę zawodowego na pierwszym
spotkaniu.
- Wszystkie podejmowane działania będą prowadzone zgodne z zasadą równości szans, w tym równości płci, dostępności dla osób niepełnosprawnych i zasadą niedyskryminacji.
- Wszystkie działania skierowane do uczniów i uczennic będą prowadzone z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów objętych wsparciem.
§ 6
Procedury rekrutacji
- Rekrutacja będzie prowadzona w sposób bezstronny, jawny, z warunkami jednakowymi dla wszystkich uczestników, zgodnie z zasadą powszechnej dostępności.
- Rekrutacja ma charakter otwarty.
- Oferta udziału w projekcie jest skierowana do:
- dzieci uczących się w: Szkole Podstawowej w Siedliskach, Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach, Gimnazjum im. J. G. Pawlikowskiego w Medyce oraz Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie z klasami gimnazjalnymi, zamieszkałych na terenie województwa podkarpackiego w rozumieniu Kodeksu Cywilnego,
- nauczycieli uczących w: Szkole Podstawowej w Siedliskach, , Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach, Gimnazjum im. J. G. Pawlikowskiego w Medyce, Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krasiczynie z klasami gimnazjalnymi.
- W trakcie trwania rekrutacji wyłonionych zostanie 398 uczniów/nic (184K)- Uczestników Projektu z Gminy Medyka i Krasiczyn (województwo podkarpackie).
- Dokumenty dotyczące rekrutacji, jak i inne dokumenty dotyczące projektu znajdują się w wersji elektronicznej na stronie internetowej każdej ze szkół.
- Procedura rekrutacji w przypadku dzieci obejmuje następujące etapy:
- Kryteria rekrutacji formalne:
- składanie formularza zgłoszeniowego (wraz z wymaganymi oświadczeniami i innymi dokumentami – jeśli dot.) i zgody na przetwarzanie danych, deklaracji uczestnictwa, potwierdzających kwalifikowalność do grupy docelowej,
- Kryteria rekrutacji merytoryczne (podane pkt. max, min. 0 pkt. w danym kryterium):
- Zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze (konieczne zgłoszenie przez nauczyciela lub wychowawcę):
- niskie wyniki klasyfikacji z przedmiotu/ niska ocena opisowa -2 pkt. (na podst. pisemnej opinii wychowawcy),
- pisemna opinia wychowawcy – 5 pkt.
- niskie dochody–3 pkt. (oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego),
- orzeczenie poradni psychologiczno-pedagogicznej,
- zajęcia w ramach indywidualizacji pracy z uczniem:
- na podstawie karty diagnostycznej,
- zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach,
- Na zajęcia dodatkowe na podstawie uzyskanych punktów podczas rekrutacji:
- Zajęcia dydaktyczno- wyrównawcze (konieczne zgłoszenie przez nauczyciela lub wychowawcę):
- Kryteria rekrutacji formalne:
- wysokie wyniki klasyfikacji z danego przedmiotu (ocena min. dobra jeśli dot.) – 2 pkt
- opinia wychowawcy – 5 pkt
- frekwencja – 2 pkt,
- niskie dochody – 3 pkt
- Formularze zgłoszeniowe będą składane w sekretariacie danej szkoły (osobiście/pocztą), nastąpi sprawdzenie kryteriów formalnych (możliwie uzupełnienie braków).
- Na podstawie ww. punktacji powstanie lista rankingowa, oddzielna dla każdej ze szkół. W przypadku większej liczby chętnych zostanie utworzona lista rezerwowa, oddzielna dla każdej ze szkół (zasady tworzenia takie same jak listy podstawowej). Od decyzji Komitetu Rekrutacyjnego w danej szkole przysługuje odwołanie w terminie do 3 dni roboczych (z zachowaniem formy pisemnej).
- W przypadku rezygnacji z uczestnictwa w projekcie, wolne miejsce zajmie pierwsza osoba z listy rezerwowej dla danej szkoły.
- W przypadku zakwalifikowania do projektu, konieczne jest podpisanie umowy uczestnictwa w projekcie (w 2 egzemplarzach) oraz regulaminu projektu przez rodziców lub opiekunów prawnych Uczestnika Projektu oraz nauczycieli.
- Zasady przyjmowania zgłoszeń:
- Wszystkie dokumenty zgłoszeniowe do Projektu należy wypełnić czytelnie, podpisać oraz dostarczyć osobiście lub pocztą do sekretariatu danej szkoły.
- O przyjęciu decyduje spełnienie warunków uczestnictwa w projekcie wskazanych w § 3.
- Warunkiem ostatecznego zakwalifikowania do udziału w projekcie jest:
-
- Zaakceptowanie niniejszego Regulaminu,
- Złożenie kompletu poprawnie wypełnionych i podpisanych dokumentów zgłoszeniowych wraz z załącznikami
- Podpisanie umowy uczestnictwa (nauczyciel) lub umowy uczestnictwa z rodzicami/opiekunami prawnymi.
-
- O zakwalifikowaniu do udziału w Projekcie Beneficjent poinformuje Uczestnika Projektu drogą mailową, telefoniczną lub bezpośrednio.
- Dokumenty rekrutacyjne będą przechowywane w Biurze Projektu: w Gminie Medyka. Medyka 288, 37-732,
- Komitet Rekrutacyjny składa się z Dyrektora/Wce Dyr. i 2 wychowawców.
- Ostatecznie do projektu zakwalifikowanych zostanie:
- 398 uczniów, w tym 184 dziewcząt i 214 chłopców
- 63 nauczycieli, w tym 45 Kobiety, 18 Mężczyzn
§ 7
Uprawnienia i obowiązki Uczestników Projektu
- W ramach udziału w Projekcie, uczniowie otrzymają wsparcie w postaci udziału w:
- Zajęciach dydaktyczno- wyrównawczych organizowanych poza lekcjami z zakresu rozwoju kompetencji kluczowych i/lub Indywidualizacji pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami i/lub doradztwie edukacyjno- zawodowym, zajęciach pozalekcyjnych i edukacyjnych zajęciach wyjazdowych.
- W ramach udziału w Projekcie, nauczyciele otrzymają wsparcie w postaci udziału w:
- Szkoleniach dla nauczycieli.
- Studiach podyplomowych.
- Dzieci, biorące udział w Projekcie są zobowiązane do udziału w wybranych zajęciach dodatkowych oferowanych w ramach projektu oraz do uczestnictwa w działaniach zmierzających do pomiaru kompetencji kluczowych.
- Uczestnik Projektu – nauczyciel, zobowiązany jest do:
- regularnego, punktualnego i aktywnego uczestnictwa we wszystkich przeznaczonych dla niego formach wsparcia,
- potwierdzania uczestnictwa każdorazowo na liście obecności,
- uczestnictwa w egzaminach, umożliwiającym uzyskanie certyfikatów/zaświadczeń,
- odbioru zaświadczeń/certyfikatów, oraz potwierdzenia tego faktu podpisem na stosownych listach,
- wypełniania testów monitoringowych, ewaluacyjnych oraz wszelkich dokumentów niezbędnych do prawidłowej realizacji Projektu w czasie jego trwania.
- Nauczyciele/rodzice/opiekunowie prawni jest/są zobowiązany/i do udzielania wszelkich informacji związanych z uczestnictwem w Projekcie instytucjom zaangażowanym we wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
- Uczestnik/czka projektu: należy poinformować o możliwości :
- Ma możliwość odmowy podania danych wrażliwych;
- Ma obowiązek przekazania danych po zakończeniu projektu potrzebnych do wyliczenia wskaźników rezultatu bezpośredniego (np. udział w kształceniu lub szkoleniu) do 4 tygodni od zakończenia udziału w projekcie;
- Ma obowiązek udziału w realizowanym badaniu ewaluacyjnym.
§ 8
Zasady monitoringu Uczestników Projektu
- Uczestnik Projektu zobowiązuje się do wypełniania list obecności, ankiet oraz wszystkich dokumentów niezbędnych do prawidłowej realizacji Projektu.
- Uczestnik Projektu wyraża zgodę na wykorzystanie jego wizerunku. W celu udokumentowania prowadzonych form wsparcia, będzie prowadzona dokumentacja zdjęciowa.
- Uczestnik Projektu zobowiązuje się podać Beneficjentowi dane, które wymagane są do wprowadzenia w systemie SL2014.
- Uczestnik Projektu już w trakcie rekrutacji akceptuje zasady ewaluacji Projektu, co poświadcza osobiście podpisem na oświadczeniu o zgodzie na udostępnianie i przetwarzanie danych osobowych.
- Dane osobowe, o których mowa w pkt. 4 przetwarzane będą w celu umożliwienia monitoringu, kontroli i ewaluacji projektu.
§ 9
Zasady rezygnacji z udziału w projekcie-
- Z ważnej przyczyny Uczestnik może wycofać się z udziału w Projekcie, do którego został zakwalifikowany, na więcej niż 14 dni przed rozpoczęciem wsparcia, informując o tym Beneficjenta na piśmie.
- Dopuszcza się wycofanie Uczestnika z Projektu w terminie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wsparcia w przypadku sytuacji losowej (np. niezaplanowany pobyt w szpitalu), która musi zostać potwierdzona odpowiednią dokumentacją.
- Rodzice/opiekunowie prawni mają obowiązek zgłoszenia Kierownikowi Projektu informacji o rezygnacji dziecka z udziału w projekcie.
- W przypadku wycofania lub rezygnacji Uczestnika z udziału w Projekcie w trakcie trwania projektu, Beneficjent może żądać, aby Uczestnik przedłożył zaświadczenia lekarskie lub inne dokumenty usprawiedliwiające wycofanie lub rezygnację danego Uczestnika.
- W przypadku nieusprawiedliwionego wycofania lub rezygnacji Uczestnika z udziału w Projekcie, Beneficjent może obciążyć Uczestnika kosztami jego uczestnictwa w Projekcie:
- Niniejsze postanowienie wynika z faktu, iż Projekt jest finansowany ze środków publicznych, w związku z czym na Beneficjencie spoczywa szczególny obowiązek dbałości o ich prawidłowe i zgodne z założonymi celami wydatkowanie
- Beneficjent zastrzega sobie prawo skreślenia Uczestnika Projektu z listy uczestników w przypadku naruszenia przez Uczestnika Projektu niniejszego Regulaminu oraz zasad współżycia społecznego.
- Wobec osoby skreślonej z listy uczestników projektu z powodu naruszenia niniejszego Regulaminu oraz zasad współżycia społecznego stosuje się sankcje wymienione w pkt. 5 niniejszego paragrafu.
§ 10
Postanowienia końcowe
- Regulamin wchodzi w życie z dniem jego ogłoszenia na stronie internetowej każdej szkoły i trwa do 31 grudnia 2018 roku
- Beneficjent zastrzega sobie prawo do zmiany Regulaminu.
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem zastosowanie znajdują postanowienia umowy uczestnictwa.
- Sprawy nieuregulowane w niniejszym regulaminie i ww. umowach rozstrzygane będą przez Beneficjenta.
- Uczestnik Projektu pisemnie potwierdza zapoznanie się z Regulaminem Projektu.
- Regulamin jest dostępny w Biurze Projektu.
- Jakiekolwiek pytania na temat projektu należy kierować na adres mailowy: Koordynator projektu: Ewa Noga noga@projecthub.pl.