Dzień Matki to święto wyjątkowe. Podczas zajęć koła plastycznego w miesiącu maju nie mogliśmy o tym zapomnieć. Uczestnicy koła mogli wyrazić wdzięczność za bezgraniczną miłość, codzienny trud swoją pracą. Dla każdej Mamy własnoręcznie wykonany upominek to najpiękniejszy prezent. Chłopcy tworzyli róże z krepiny. Praca przebiegała w skupieniu, ale też w atmosferze radości i uśmiechu.
"Koło plastyczne"
- 1
"VII Przemyskie Pola Nadziei "
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Przemyskie Pola Nadziei powróciły w tradycyjnej formie. Na ulicach Przemyśla i w okolicznych miejscowościach pojawili się wolontariusze z koszami pełnymi żonkili promujących ideę opieki hospicyjnej oraz wsparcia chorego człowieka i jego rodziny. Podczas kwesty zebrano ponad 40 000 złotych. Do akcji przyłączyły się też wolontariuszki z naszej szkoły: Dominika Kuźbida, Julia Janiszyn, Julia Hreczanik, Michalina Kruk i Agnieszka Solarczyk, które pod opieką pań Elżbiety Kozak, Elżbiety Baran i Magdaleny Sikoń kwestowały pod kościołami w Olszanach i Zalesiu.
Wszystkim, którzy okazali wsparcie bardzo dziękujemy.
2
Bezpieczeństwo- wiemy jak jest ważne
W dniu 12 maja uczniowie klas 0 - IV mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z panią policjantką mł. asp. Lidią Przybyłowicz. Spotkanie poświęcone było bezpieczeństwu na drodze. W związku ze zbliżającymi się wakacjami uczniowie naszej szkoły, po raz kolejny w tym roku mogli wysłuchać informacji na temat właściwego zachowania pieszego. Dbając o bezpieczeństwo naszych najmłodszych regularnie przypominamy o zasadach ruchu drogowego i jak należy się zachować. Spotkanie z policjantką podkreśliło wagę tematyki. Uczniowie mieli okazję do zadawania pytań m.in. na czym polega praca policjanta i z jakich elementów składa się jego służbowe wyposażenie. Prowadząca spotkanie, pani aspirant oprócz cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze omówiła także właściwe zachowania w domu, jeśli nie ma rodziców. Pozwoliła również na zapoznanie się dzieci z podstawowym wyposażeniem policjanta. Dodatkowo dzieci otrzymały opaski odblaskowe, które można zawiesić na plecakach czy rowerach i tym samym stać się bardziej bezpiecznymi. Dbając o bezpieczeństwo nie zapominamy o starszych uczniach. W naszej szkole również zostało zorganizowane spotkanie dla klas V - VIII a jego tematyka związana była z odpowiedzialnością karną nieletnich oraz cyberprzemocą. Temat bardzo ważny w kontekście zbliżających się wakacji, ponieważ to wtedy bardzo często dochodzi do nadużyć w sieci. Aby zapewnić właściwy poziom przekazu spotkanie prowadził policjant z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu. Zaprezentowane zostały przykłady wykroczeń i przestępstw popełnianych przez osoby do 18 roku życia, a także omówiona została ścieżka postępowania w przypadku czynu zabronionego przez osobę nieletnią. Dużą uwagę poświęcono czynom zabronionym popełnianym przez Internet. Głównym celem zajęć było uświadomienie uczniom, że ich zachowanie nawet jako osób nieletnich ma znaczący wpływ na ich przyszłość.Spotkania zorganizowane zostały przez pedagoga szkolnego w ramach programu profilaktycznego „Żyj zdrowo”.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym.
1
Koło przyrodnicze MAJ
- 10
W dniu 16.05.2022r. (poniedziałek) odbyło się kolejne spotkanie uczniów klasy 4 w ramach kółka przyrodniczego. Obecnych było 8 osób. Tym razem uczniowie, korzystając z pięknej pogody, uczyli sięjak wykonać karty do zielnika. Zielnik, herbarium (łac. herba „zioło”) – to zbiór, drukowanych lubręcznie wykonanych i opisanych rycin lub zasuszonych roślin, utrzymany zwykle w formie zeszytowej.Uczniowie sami zebrali rośliny, czyścili je i naklejali na przygotowane kartki z bloku. Samodzielnierozpoznawali zebrane okazy korzystając z przewodnika do oznaczania roślin zielnych. Wszystkie pracewyszły znakomicie. Może na wakacjach wykonają własne zielniki? Zachęcamy bardzo.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zajęć kółka przyrodniczego.
"OMNIBUS 2022''
W dniach 10.05.2022r. - 11.05.2022 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie interdyscyplinarnym „OMNIBUS”, który już po raz trzynasty był zorganizowany w Zespole Szkół Zawodowych im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Dynowie. Konkurs odbył się pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty pani Małgorzaty Rauch oraz Starosty Rzeszowskiego pana Józefa Jodłowskiego. W pierwszym dniu uczniowie zmagali się z zadaniami z matematyki, a w drugim- z języka angielskiego. Uczestnicy reprezentowali powiaty: brzozowski, przeworski, przemyski i rzeszowski.
Celem konkursu była: popularyzacja wiedzy z zakresu matematyki i języka angielskiego, kształcenie praktycznych umiejętności uczniów, rozwój umiejętności matematycznych i językowych oraz popularyzacja czytelnictwa w języku obcym. W czasie przerwy konkursowej uczniowie skorzystali z poczęstunku w stołówce szkolnej, zapoznali się z ofertą edukacyjną szkoły oraz uczestniczyli w pokazach przygotowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu, a także obejrzeli występ Szkolnej Grupy Sportowo – Tanecznej „Aplauz”. W zmaganiach konkursowych rywalizowało 133 uczniów z 20 szkół podstawowych.
Reprezentanci naszej szkoły:
MATEMATYKA
Maciej Hop - klasa VIII
Antoni Łocha - klasa VIII
Julian Łocha - klasa VIII
Szymon Ścibior - klasa VIII
JĘZYK ANGIELSKI
Bartosz Marek - klasa VI
Adrian Jankauskas - klasa VI
Maciej Hop - klasa VIII
Kamil Karbowniczyn - klasa VIII
Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom, egzemplarz gazetki szkolnej „Elemencik”, a szkoły i opiekunowie podziękowania.
Egzmin III klasy
Uczniowie klasy III powoli kończą pierwszy etap edukacyjny. Przed nimi klasa IV - nowe wyzwania i zmiany .
Podsumowaniem dotychczasowej pracy było przystąpienie do Testu Umiejętności Trzecioklasisty przygotowanego przez wydawnictwo Nowa Era.
Sprawdzian składał się z dwóch części:
- polonistycznej,
- matematycznej.
Nasi uczniowie dojrzale podeszli do tego wydarzenia, o czym świadczył odświętny strój i nastrój panujący w grupie.
Życzymy dobrych wyników trzecioklasistom!
1
Majsterkowo
- 3
Dnia 11 maja uczniowie klasy IV wzięli udział w warsztatach Majsterkowo w Castoramie w Przemyślu. Celem zajęć było rozbudzanie w uczniach pasji do majsterkowania, pobudzenie wyobraźni oraz rozwijanie umiejętności manualnych .
Nasi uczniowie po okiem specjalistów wykonali samodzielnie ozdoby na drewnianych deseczkach. Po wykonaniu zadania uczniowie przystąpili do ozdabiania swoich wyrobów rzemieślniczych wedle swoich upodobań i pomysłowości . Z przygotowanych drewnianych elementów, gwoździków i nitki w ciągu godziny powstały piękne serca, które uczniowie mogli zabrać do domu. Wspaniały prezent na Dzień Matki.
Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Była to bardzo fajna, a przede wszystkim praktyczna wycieczka, która rozbudziła u uczniów pasję do majsterkowania. Na koniec spotkania każdy uczestnik warsztatów dostał drobny upominek.Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym!!!
11 maja – DZIEŃ BEZ ŚMIECENIA
Dzień bez Śmiecenia – to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży” w 2007 r., przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i organizowanego w Polsce przez Rekopol O.O.O. SA. Celem jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska.
Uczniowie klasy 3 oraz 6 mieli lekcje tamatyczne o segregcji śmieci, rozwiązywali krzyżówki i rebusy. Młodsze dzieci malowały kolorowanki tematyczne. Odbyła się również projekcja filmów edukacyjnych na temat segregacji odpadów.
Link do filmów edykacyjnych:
https://dzienbezsmiecenia.pl/filmy/
Zachęcamy do zapoznania się.
Dzień Europy - 9 maja
Dzień Europy (9 maja) jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. 9 maja przypada rocznica podpisania historycznej Deklaracji Schumana.
Udział w obchodach Dnia Europy był dla uczniów SP w Olszanach niezwykłym przeżyciem i ciekawym doświadczeniem. Uczniowie zaśpiewali hymn Unii Europejskiej, zapoznali się z prezentacją multimedialną o krajach członkowskich, rozpoznawali flagi krajów unijnych, rozwiązywali quizy oraz nabyli wiedzę o ludowych strojach oraz symbolach Unii Europejskiej.
5
"Wiwat 3 maja !''
„Rozpłynęła się już pieśń radosna,
głośnym echem po ojczystym kraju,
- Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...”
5 maja 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.
Chcąc przybliżyć uczniom to ważne wydarzenie uczniowie z klas Vi VI pod kierunkiem Pani Katarzyny Błaszczuk przygotowali inscenizację ,, Na Sejmie Wielkim”, ponadto odbył się montaż słowno – muzyczny, dzieci z klas VI, VII, IV i III recytowały wiersze oraz śpiewały pieśni patriotyczne, a uczennica z klasy VI zagrała fragment walca Chopina. Na zakończenie przedstawienia odbył się taniec z flagami uczniów z klasy II, przygotowany przez Panią Elżbietę Kozak. Za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Pan Grzegorz Kwaśnicki.
Uroczystość przypomniała społeczności szkolnej i lokalnej jak ważna jest pamięćo konstytucji, która jest wyznacznikiem naszej narodowej tożsamości.
Zapraszamy do obejrzenia więcej zdjęć w zakładce "Galeria zdjęć'' .
1
Jubileuszowa akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 19 kwietnia! Miłość hasłem przewodnim tegorocznej edycji
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim w 1943 roku. 19 kwietnia przypadła rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. W naszej szkole odbyły się lekcje historyczne poświęcone temu wydarzeniu, projekcja filmów oraz uczniowie wykonali żonkile według szablonów udostępnionych przez muzeum.
"Dzień Flagi w oddziale przedszkolnym''
Powiewa flaga,Gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze,
Biel jest i czerwień.
Czerwień - to miłość,
Biel - serce czyste...
Piękne są nasze,
Barwy ojczyste.
Przedszkolaki w czasie zajęć miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. W programie znalazły się okolicznościowe wiersze : "Barwy ojczyste'', "Katechizm polskiego dziecka'', znane piosenki oraz Hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego.
Zapraszamy do obejrzenia więcej zdjęć w zakładce "Galeria zdjęć''.