Uczniowie klasyI III nie mogli bezpośrednio podziękować za naukę w klasach I - III. Przygotowali więć wirtualną uroczystość zakończenia I etapu edukacji. Zapraszamy do obejrzenia filmu z ich udziałem.
Zakończenie I Etapu edukacji
Koło Fotograficzne "Okiem Przyrodnika"
„CIEKAWOSTKI PRZYRODNICZE” - to temat, który w czerwcu miał zmobilizować członków koła fotograficznego „Okiem przyrodnika” do...poszukiwań:) Napisałam „miał” bo odzew był niewielki, co rozumiemy:( Egzaminy, wakacje coraz bliżej, zmęczenie. Powodów prawdopodobnie jest więcej, ale konkurs foto odbyć się musi! W tym miesiącu prezentujemy zdjęcie Klaudii, która przez cały rok aktywnie brała udział w pracach koła fotograficznego – uczennica robi naprawdę dużo fajnych zdjęć. Tym razem widzimy romantyczne, choć lekko groźne chmury:))) Zapewne autorka zobaczyła w nich coś, co ją ujęło. Każdy ma swoje spojrzenie na świat, własną perspektywę i to widać w pracach fotograficznych. Jeden temat potrafi wywołać burzę skojarzeń co zawsze mnie zachwyca – dużo uczę się i ja od naszych uczniów:)))
Czerwcowy wybór najlepszego zdjęcia był oczywisty. Przypominam, że zawsze uwzględnia się w ocenie:
- zgodność zdjęcia z zadanym tematem;
- poprawność techniczną;
- wartość emocjonalną pracy.
A więc...Najlepszym zdjęciem miesiąca czerwca uznano pracę:KLAUDII ŚWIETLICKIEJ – uczennicy kl.VIII
Gorąco gratulujemy i zapraszamy do pracy za rok!!! Co prawda nie spotkamy się już w
tegorocznym „komplecie”, dlatego tym którzy ruszają na podbój świata, którzy idą do
nowych szkół życzę POWODZENIA!!!
Egzamin Ósmoklasisty
W dniach 16, 17, 18 czerwca uczniowie klas VIII z całej Polski pisali Egzamin Ósmoklasisty. Również uczniowie naszej szkoły z klasy VIII zmagali się z tym egzaminem. Egzamin ten to podsumowanie wszystkich lat nauki w szkole podstawowej, który prezentuje szczegółowe wyniki pokazujące poziom zdobytej wiedzy i nabytych umiejętności przez ósmoklasistów. Na egzaminie badany i oceniany jest bowiem poziom umiejętności czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji, a także wykorzystania wiedzy w praktyce. Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej w klasach I–VIII. Do egzaminu ósmoklasisty przystępują uczniowie klas VIII szkoły podstawowej. Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego, w przypadku naszej szkoły jest to język angielski.
pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut
drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut
trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego.
W arkuszu egzaminacyjnym z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
Życzymy naszm ósmoklasistom wysokich wyników z wszystkich trzech egzaminów!!!
Konkurs ogólnopolski o Bitwie Warszawskiej
UWAGA!
Konkurs ogólnopolski o Bitwie Warszawskiej na plakat lub wiersz. Mogą zgłosić rodzice! Do 15 lipca!Zachęcamy do udziału! Oto regulamin.
Konkursu dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z okazji „100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Człowiek, zdarzenie, miejsce”
Celem Konkursu jest pogłębienie wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych na temat historii oraz tradycji oręża polskiego i wyłonienie najlepszych prac na temat „Bitwa Warszawska 1920 r. Człowiek, zdarzenie, miejsce” w kategoriach: plastyczna, graficzno-literacka, dydaktyczna.
Prace konkursowe należy składać do 15 lipca 2020 r.
Prace konkursowe wraz z Kartą zgłoszenia Konkursowego należy przesyłać lub złożyć na adres Współorganizatora:
Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
ul. Ostrobramska 109, 04-041 Warszawa
z dopiskiem:
KONKURS
pt. „100. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku.
Człowiek, zdarzenie, miejsce.”Ogłoszenie wyników Konkursu przez Komisję konkursową nastąpi do 14 sierpnia bieżącego roku na stronie internetowej MON: www.wojsko-polskie.pl
regulamin do pobrania,
Konkurs „Wiosna w lesie”.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs „Wiosna w lesie”. .
W dniach od 22 maja do 5 czerwca 2020 roku odbył się Internetowy Konkurs „Wiosna w lesie”. Organizatorem konkursu było Nadleśnictwo Krasiczyn z siedzibą w Przemyślu
Celem konkursu było: Zwrócenie uwagi uczestników konkursu na bioróżnorodność występującą w polskich lasach. Zachęcenie do aktywnego korzystania z lasów oraz kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego. Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej w dowolnej formie oraz zamieszczeniu jej zdjęcia w komentarzu do postu konkursowego.
Praca plastyczna mogła być wykonana w dowolnej technice i rozmiarze i zawierać tematykę „Wiosna w lesie”. W konkursie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły: Antoni Łocha, Radosław Radoń, Mateusz Radoń, Patryk owsianka, Dawid Świetlicki oraz Klaudia Świetlicka. Nasi uczniowie wykazali się inwencja twórczą. Nagrodę publiczności otrzymał Patryk Owsianka z klasy II – Gratulujemy!!!!
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszanach Mistrzami Powiatu w konkursie Wielka Liga Czytelników
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Olszanach wzięli udział w V Ogólnopolskim Konkursie „Wielka Liga Czytelników”. Na etapie szkolnym polegał on na indywidualnym zdobywaniu sprawności czytelniczych poprzez czytanie proponowanych przez Organizatorów książek i rozwiązywanie przygotowanych do nich testów. W konkursie wzięło udział 5 uczniów naszej szkoły: uczniowie klasy VI – Julian Łocha i Szymon Ścibior oraz uczennice klasy VIII - Dagmara Jańczuk, Patrycja Kuźbida i Klaudia Świetlicka.
Do etapu powiatowego w kategorii klas 5 – 8 zakwalifikowali Julian Łocha i Szymon Ścibior. Młodzi czytelnicy z dużym zaangażowaniem przygotowywali się do testu finałowego, w którym musieli wykazać się doskonałą znajomością książki Antoniny Kasprzak Wiłka, smocza dziewczynka. Test finałowy odbył się 28 maja. W tym roku ze względu na pandemię test finałowy rozegrany został on line. Nasi uczniowie osiągnęli wspaniały wynik 166/170 punktów oraz 167/170 punktów. Warto zwrócić uwagę na wiek uczestników, którzy wspaniale poradzili sobie z ogromną ilością, aż 170 pytań i presją czasu. Na wszystkie pytania musieli odpowiedzieć ciągu zaledwie 45 min. Osiągnięty wynik pozwolił na uzyskanie tytułów Mistrza Powiatu.
Czytelnikom gratulujemy wspaniałego wyniku i życzymy dalszego rozwijania zainteresowań czytelniczych. Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku wezmą udział w kolejnej edycji konkursu Wielka Liga Czytelników.
Children's Day - Dzień Dziecka
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w ramach zajęć z języka angielskiego uczniowie klas I - III przygotowali prace plastyczne pt. „ My favourite toy is …” – Moją ulubioną zabawką jest ... Każdy uczeń mógł się pochwalić czym najbardziej lubi się bawić w wolnym czasie. Pomysłom nie było końca.
13
Konkurs Plastyczny "Cztery Pory Roku w Lesie"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs Plastyczny "Cztery Pory Roku w Lesie" .
10W miesiącach luty – marzec w ramach innowacji z edukacji leśnej został przeprowadzony konkurs plastyczny „Cztery pory roku w lesie” Konkurs przebiegał w II kategoriach wiekowych – klasy I – III oraz IV – VIII. Każdy uczestnik wykonuje pracę dowolną techniką i na dowolnym formacie. Komisja artystyczna w składzie: Pani dyr. Barbara Nawojska-Synus, Pani Elzbieta Kozak, Pani Elżbieta Baran oraz Pani Jadwiga Bak oceniła prace wg kryteriów:
· Poziom artystyczny i estetyka prezentowanych prac.
· Indywidualne potraktowanie tematu.
· Zgodność pracy z tematem przewodnim.
· Samodzielność w wykonaniu pracy.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w marcu. Ze względu na epidemię koronawirusa u czniowie nagrodzeni i wyróżnieni odbiorą nagrody i dyplomy indywidualnie.
Wyniki konkursu:klasy I – III :
I miejce –Łukasz Owarzany
II miejsce – Dawid Świetlicki
III miejsce – Sebastian Chachura
Wyróznienia: ŁukaszPawłowski, Szymon Lekki
Klasy IV - VIII
I miejce –Julia Janiszyn
II miejsce – Parycja Kuźbida
III miejsce – Emilia Senczyszyn
Wyróznienia: Bartosz Marek, Karolina Tkacz
V KONKURS FOTOGRAFICZNY #rodzinneczytanie
Gorąco zapraszamy uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie fotograficznym organizowanym przez Przemyską Bibliotekę Publiczną im. Ignacego Krasickiego oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Oddział w Przemyślu. Konkurs adresowany jest do młodzieży ze szkół podstawowych (klas 6–8) i ponadpodstawowych oraz dorosłych mieszkańców miasta i powiatu przemyskiego.
Celem konkursu jest promowanie książki i czytelnictwa poprzez ogólnie dostępne media oraz zwrócenie uwagi na rodzinne czytanie – ważny aspekt budowania więzi międzypokoleniowych – jak również propagowanie sztuki fotografowania jako formy artystycznego wyrazu.
Zdjęcia i kartę zgłoszenia należy przesłać do 15 czerwca 2020 r. na adres e-mail: konkurs@biblioteka.przemysl.pl, wpisując jako temat wiadomości „konkurs fotograficzny ”.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo w załączniku.
PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI - konkurs internetowy
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie internetowym organizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych w Przemyślu. Forma nie jest trudna – liczy się całkowita pula zdobytych przez ucznia punktów w czasie trwania konkursu. To zadanie dla systematycznych, wytrwałych i konsekwentnych:) Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z zasadami konkursu!!! Powodzenia!!!
Co?
Konkurs internetowy przeznaczony jest dla uczniów, którzy uczęszczają do szkół podstawowych zlokalizowanych na obszarze gmin, na terenie których znajdują się Parki Krajobrazowe.
Kiedy?
Od 1 czerwca do końca roku szkolnego czyli 26 czerwca. I etap będzie trwał od 1 do 25 czerwca (od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem Bożego Ciała i piątku 12 czerwca). O godzinie 8.00 publikowany będzie zestaw składający się z 5 pytań testowych. Pytania dostępne będą do godziny 20.00. Przez pierwsze dwa tygodnie możecie się spodziewać stosunkowo łatwych pytań, a później poziom trudności będzie wzrastał. Finał odbędzie się 26 czerwca 2020 r. w godzinach 16.00-18.00.
Jak?
Uczestnicy konkursu, za zgodą rodziców, muszą się zarejestrować na stronie internetowej konkursy.zpkwm.pl. Każdy z użytkowników może mieć założone tylko jedno konto.
Wyniki
Informacja o wynikach testów z danego dnia będzie publikowana codziennie po zakończeniu testów – czyli o godzinie 20.00. W zestawieniu pojawi się Nick, ilość punktów uzyskanych przez uczestnika danego dnia oraz czas rozwiązywania testu.
Wyniki całego konkursu ogłoszone zostaną 29 czerwca o godzinie 12.00.
Nagrody
Dla zwycięzców konkursu przewidziane są atrakcyjne nagrody! Wśród uczestników konkursu, co tydzień będą rozlosowywane dodatkowe nagrody.
Organizator
Konkurs organizowany jest przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego we współpracy z Porozumieniem Parków Krajobrazowych Polski.
Dodatkowe informacje na temat konkursu można uzyskać pod numerem telefonu 14 656 44 72 wew. 27 w godzinach 7.30-15.30, przez pocztę email konkurs@zpkwm.pl lub t.gawlik@zpkwm.pl oraz na stronie konkursy.zpkwm.pl.
Regulamin
Więcej informacji znajduje się w Regulaminie.
Na profilu FB: https://www.facebook.com/ParkiKrajobrazowePolski/ będą znajdowały się aktualne informacje o przebiegu konkursu. Dodajcie go do swojej tablicy 🙂
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszanach w Życiu Podkarpackim
Dzień Dziecka na sportowo!
Dziś 1 czerwca Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji chętni uczniowie podzielili się z nami zdjęciami i filmami ze swojej ulubionej aktywności fizycznej
Życzymy wszystkim uczniom wspaniałego Dnia Dziecka, aby ten dzień był niesamowity i wyjątkowy!!!
XII Rocznica Nadania Szkole Imienia Jana Pawła II
28 maja dwanaście lat temu przeżywaliśmy wielką uroczystość: Nadanie Imienia Jana Pawła II naszej szkole. To doniosłe wydarzenie rozpoczęła uroczysta Msza św., podczas której wygłosił homilię i poświęcił sztandar Ks. Biskup Adam Szal. W tym dniu przedstawiciele całej społeczności szkolnej na czele z Panią Dyrektor Barbarą Nawojską-Synus w obecności licznie zgromadzonych gości: m.in. rodziców, władz gminy, przedstawicieli innych szkół noszących imię Jana Pawła II złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Nie zabrakło też występów artystycznych w wykonaniu naszych uczniów. Dziś, gdy wspominamy ten wyjątkowy dzień, mimo że upłynęło już trochę lat, to nadal słowa naszego wielkiego Patrona są dla nas ważne i zawsze aktualne: "Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali".
Święto Naszych Mam
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Święto naszych Mam.
27,,Ona mi pierwsza pokazała księżyc
i pierwszy śnieg na świerkach,
i pierwszy deszcz.
Byłem wtedy mały jak muszelka...”
Pomimo tego, że nadal nauka odbywa się zdalnie, nie zapomnieliśmy o naszych drogich
Mamach, które każdego dnia poświęcają cały swój czas i uwagę pociechom.
Często zmęczone, zabiegane dbają o to, aby dzieciom niczego nie brakowało.
W tym roku skromnie, bez przedstawienia z okazji Dnia Matki, piosenek, dekoracji,
ale z zaangażowaniem uczniowie przygotowali dla swoich Mam, tak jak potrafili
najładniej laurki, portrety, wierszyki, kwiaty, dziękując za wszystko.
Życzymy wszystkim Mamom zdrowia, wytrwałości, uśmiechu i spełnienia marzeń.
,,
100 lecie urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II
18 maja 2020 roku to wyjątkowa data, w tym dniu przypada setna rocznica urodzin wielkiego Polaka świętego Jana Pawła II. Z powodu panującej pandemii nie możemy niestety w tradycyjny sposób uczcić tego wydarzenia, ale uczniowie naszej szkoły na wiele sposobów okazali szacunek i przywiązanie do swojego Patrona. Powstało wiele pięknych prac plastycznych, wzruszających wierszy i listów a także krótkie filmy, w których poprzez proste, szczere słowa wierszy i piosenek młodzi artyści powiedzieli, kim jest dla nich święty Jan Paweł II.
Pamięć o Wielkim Papieżu uczniowie wyrazili poprzez wykonanie prac plastycznych i literackich. Tematem prac było dowolne przedstawienie Jana Pawła II, ilustrujące jego bogaty i barwny pontyfikat. Inspirację dla uczniów stanowiły portrety, zdjęcia z podroży, spotkania z ludźmi. Na szczególną uwagę zasługują listy i wiersze napisane przez najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Papież pokładał nadzieję w młodych. Uczniowie naszej szkoły potraktowali prace nie tylko jako zadanie do wykonania – malowali i pisali prosto z serca. Powołując się na słowa wiersza „Jesteśmy dumni Papieżu kochany, że patronujesz naszym uczniom zabieganym.”
Zapraszamy do obejrzenia naszej wirtualnej uroczystości oraz prac w albumie fotograficznym!!!
Klasa I nie próżnuje
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Klasa I nie próżnuje.
58Klasa I nie próżnuje, Zdalnie prace wykonuje!
Nie zobaczysz, nie uwierzysz! Wszystko idzie jak należy.
Dumna jest z nas nasza Pani, Nie narzeka ani, ani.
Wszyscy bardzo się staramy, DO GALERII ZAPRASZAMY !!!
Koło Fotograficzne "Okiem Przyrodnika"
Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych pracami członków koła fotograficznego „Okiem przyrodnika”. W tym miesiącu temat na samodzielnie wykonane zdjęcie to „Pola, łąki umajone”. Bardzo cieszy mnie fakt, że pomimo mnóstwa pracy, jaka macie do wykonania na co dzień, znaleźliście czas na relaks i fotografowanie. Naprawdę ciekawe zdjęcia wyszły. Widać w Waszych pracach próby stylizowania zdjęć – fajnie, bo to znaczy, że myślicie, sprawdzacie jaki będzie efekt końcowy, uczycie się. Widać filtry, które nie zawsze dają pożądany efekt. Ale, musze przyznać, coraz więcej nadsyłanych przez Was zdjęć spełnia podstawowe, oceniane kryteria:
- zgodność zdjęcia z zadanym tematem;
- poprawność wykonania zdjęcia;
- wartość emocjonalna pracy.
Wszystkim Wam gratuluję rozwoju w tej dziedzinie, ale do rzeczy. Trzeba było wybrać jedno zdjęcie, które najlepiej oddaje temat i atmosferę maja – najbardziej wiosennego ze wszystkich miesięcy w roku. A więc… Zdjęciem miesiąca maja zostało zdjęcie NATALII AMAROWICZ z kl.7. Gratulacje!!!
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do obejrzenia fotek zrobionych przez naszych uczniów w galerii na stronie internetowej szkoły.
Nasza galeria
Uczniowie naszej szkoły wspaniale realizują się artystycznie w systemie zdalnym. Wykonują piękne prace. Chcąc docenić zaangażowanie młodych twórców udostępniamy prace w naszym albumie fotograficznym. Realizujemy tematy: "Sztuka średniowiecza", "Ilustracje do bajki i baśni", Jest wiosna".
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć prac w naszym albumie fotograficznym!!!
V PRZEMYSKIE POLA NADZIEI 2020
Od pięciu lat na wiosnę wolontariusze z naszej szkoły prowadzą akcję zbiórki funduszy na powstające Hospicjum w Przemyślu. W tym roku nie możemy ofiarować nikomu zrobionych przez nas żonkili. Tymczasem możemy włączyć się w akcję wirtualnej zbiórki na ten cel. Informacje znajdują się w podanym linku. Za każdą pomoc z góry dziękujemy.
Pomaganie jest piękne, dodaje sił zarówno tym co pomagają, jak i tym którym się pomaga. Jeśli chcesz pomóc to nie ma żadnego powodu, aby tego nie zrobić. Epidemia koronawirusa nie oznacza, że pomaganie odkładamy gdzieś na później. Pomoc dla drugiego człowieka, chorego i oczekującego wsparcia trwa zawsze, zmieniają się tylko sposoby i narzędzia pomocy.
Od kilku lat w kwietniu żyliśmy Polami Nadziei, trwały przygotowania, robienie żonkili, organizowanie wolontariuszy, sztabu i zbieranie wszystkich chętnych do pomocy. Przemyśl zakwitał na żółto, włączając się w wielką ogólnopolską akcję pomocy dla hospicjów.
W tym roku ze znanych powodów Przemyskie Pola Nadziei zmieniają swoje oblicze – miejmy nadzieję, że tylko ten jeden raz – na wirtualne wsparcie powstania Centrum Opiekuńczo-Hospicyjnego im. św. Łazarza BETANIA w Przemyślu.
V Wirtualne Pola Nadziei przypadną na niedzielę 10 maja 2020 r. Jak będzie można wspomóc przemyską BETANIĘ?
Inf. tutaj: https://betania-lazarus.pl/wordpress/przemyskie-pola-nadziei/Zapraszamy do wsparcia Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego im. św. Łazarza BETANIA w Przemyślu.
WIWAT 3 MAJ !!!
Konstytucja 3 maja – uchwalona została 3 maja 1791 roku. Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.
Konstytucja przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej (nazwany później Wielkim) w dniu 3 maja 1791 roku w Warszawie była pierwszą w Europie i drugą w świecie nowoczesną konstytucją.
Obchody tradycji Konstytucji 3 maja były zakazane podczas rozbiorów Polski. Po odzyskaniu niepodległości po pierwszej wojnie światowej, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe w 1919 roku. Podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej święto Konstytucji 3 Maja było zakazane. Po drugiej wojnie światowej komunistyczne władze w Warszawie zmierzały do likwidacji trzeciomajowych obchodów ze względu na odwoływanie się do tradycji niepodległości Polski oraz ich narodowo-katolicki charakter. Przeciwstawiano im i nagłaśniano propagandowo Święto Pracy. Przez wiele lat nie odbywały się państwowe uroczystości związane z rocznicą Konstytucji 3 maja, a wszelkie próby uczczenia święta kończyły się zazwyczaj zatrzymaniami i szykanami. W 1990 roku, po upadku komunizmu, powrócono do przedwojennej tradycji i ponownie proklamowano dzień 3 maja świętem narodowym.