• "Trzymaj Formę"- konkurs multimedialny
        • "Trzymaj Formę"- konkurs multimedialny

        • W ramach XVI edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „TRZYMAJ FORMĘ !” w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach przeprowadzono kolejne działanie edukacyjne – konkurs multimedialny.

          Sam program ma za zadanie kształtować prozdrowotne nawyki wśród młodzieży szkolnej i wśród członków ich rodzin. Jest to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: promuje zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Dlatego działania koordynatorów programu w naszej szkole: Pani Alicji Kocik, Pani Anny Śliwy oraz Pani Katarzyny Ryniak są bardzo zróżnicowane – od prac plastycznych i pogadanek, poprzez konkursy wiedzy i konkursy multimedialne po zajęcia sportowe rozwijające sprawność uczniów.

          Konkurs na prezentację multimedialną „ZDROWY STYL ŻYCIA” został ogłoszony dla uczniów klasy 7.

          Prace, które wpłynęły do koordynatorów zostały ocenione – wybrano najlepszą prezentację, której autorem jest

          SZYMON LEKKI.

          Gratulujemy Szymek!

          Praca miała obejmować zasady zdrowego stylu życia, których powinniśmy przestrzegać wszyscy – nie tylko uczniowie naszej szkoły. Zdrowe odżywianie, odpowiednia ilość snu, unikanie używek, rozwijanie zainteresowań sprzyjających niwelowaniu stresu to nawyki, które gwarantują zdrowe życie!

          Dlatego zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

      • VII ,,Spotkania Matematyczne”
        • VII ,,Spotkania Matematyczne”

        • 8 maja 2024r. w Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Integracyjnymi im. Orląt Lwowskich w Przemyślu odbył się powiatowy konkurs VII ,,Spotkania Matematyczne” o tytuł Mistrza Matematyki dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych powiatu przemyskiego i miasta Przemyśla pod patronatem Starosty Przemyskiego – Pani Bożeny Ryczan.

          Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy III Kinga Lekka.

           

          W konkursie udział wzięło osiem szkół miejskich:

          SP 4, SP 6, SP 11, SP 16, SP 17, NSP Kamon, NSP im. I. Newtona, SP  Stowarzyszenia Absolwentów I LO

          oraz szkoły z sześciu gmin:

          Gmina Bircza - SP z Leszczawy Dolnej i SP z Birczy, Gmina Krasiczyn – SP z Olszan i SP z Krasiczyna, Gmina Orły – SP z Nizin i SP z Walawy, Gmina Przemyśl – SP z Ujkowic i SP z Nehrybki, gmina Stubno – SP ze Stubna i SP z Kalnikowa oraz Gmina Żurawica – SP z Maćkowic i SP z Buszkowic.

          Każdą szkołę miejską i każdą gminę reprezentowali uczniowie wyłonieni podczas eliminacji szkolnych lub gminnych, toteż w konkursie udział wzięło 27 dzieci.

      • Warsztaty "TEATR  NA  PATYK" w Przemyskiej Bibliotece  Publicznej im. Ignacego Krasickiego.
        • Warsztaty "TEATR NA PATYK" w Przemyskiej Bibliotece  Publicznej im. Ignacego Krasickiego.

        • W czwartek (9 maja) uczniowie z klas III i IV odwiedzili  Przemyską Bibliotekę  Publiczną im. Ignacego Krasickiego. Dzieci uczestniczyły w zajęciach teatralno-plastycznych. W trakcie zajęć dzieci odwiedzili pracownię dekoratorską i zwiedzali galerię „Labirynt”. Wzięli również udział w spektaklu kukiełkowym pt. ,,Czerwony Kapturek", przygotowanym przez artystę malarza Henryka Lasko, który opracowuje autorskie scenariusze znanych bajek i baśni oraz wykonuje scenografię i kukiełki. W finale warsztatów uczniowie wykonali ilustracje do obejrzanego przedstawienia. Pogoda była słoneczna i ciepła, więc po  zajęciach  udaliśmy sie na lody na Rynek przemyski.

          Warsztaty okazały się bardzo inspirujące, a nasi uczniowie świetnie odnaleźli się w teatrze kukiełkowym. Zajęcia teatralne są bardzo ważnym urozmaiceniem edukacji. Zajęcia rozwijające zdolności artystyczne, kreatywność i elastyczność dziecka wpływają na wszechstronny rozwój jego osobowości. Zabawa w teatr oddziałuje na sferę emocjonalną, sprzyja ćwiczeniu wyrażania uczuć, wspomaga spontaniczną aktywność, a także usprawnia komunikację i współpracę w grupie.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii!!!

        • "Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2024''

        • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej 2024- Młodzież Zapobiega Pożarom. Młodzież z powiatu przemyskiego sprawdzała swoją wiedzę pożarniczą 26 kwietnia 2024 w Gospodarstwie Rybackim w Starzawie Rybnej, gmina Stubno . Do udziału w konkursie zgłosiło się 73 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu przemyskiego. W części pisemnej organizatorzy przygotowali zestaw 30 pytań w formie testu jednokrotnego wyboru. W drugiej grupie wiekowej naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas VII i VIII – Emilia Senczyszyn, Wiktoria Góralewicz, Miłosz Mościszko i Szymon Lekki. Uczniowie otrzymali dyplomy za udział. W czasie wolnym organizatorzy zapewnili poczęstunek w zespole wiat grillowych oraz zwiedzanie gospodarstwa i stawów rybnych a także bardzo malowniczej okolicy.

          Dziękujemy organizatorom, panu Witoldowi Kazienko za zorganizowanie transportu, także młodzieży za aktywną postawę. Liczymy na was w przyszłości.

      • XIX „Spotkania Ortograficzne”
        • XIX „Spotkania Ortograficzne”

        • 25 kwietnia odbyły się XIX „Spotkania Ortograficzne” dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych powiatu przemyskiego i miasta Przemyśla o tytuł „MISTRZA ORTOGRAFII” pod honorowym patronatem Starosty Przemyskiego Pana Jana Pączka.

          Od XVIII edycji „Spotkania Ortograficzne” odbywają się w dwuetapowej formule. W I etapie konkursu  wzięło udział  241 uczniów z 7 gmin  powiatu przemyskiego (Bircza, Krasiczyn, Medyka, Orły, Przemyśl, Stubno, Żurawica) i  6 szkół przemyskich: SP nr 4, SP nr 6, SP nr 11, SP nr 15, SP nr 16,  NSP Nr 2 Kamon.  Do drugiego etapu – finału  zakwalifikowało się 26 uczniów. Każda gmina i szkoła zgodnie z  regulaminem mogła zgłosić 2 uczestników. 

          W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z KALNIKOWA, KRASICZYNA, KRÓWNIK, LESZCZAWY DOLNEJ, ŁĘTOWNI, MAĆKOWIC, MEDYKI, NIZIN, OLSZAN,  STUBNA, TOREK, UJKOWIC I WYSZATYC oraz ze szkół przemyskich: SP nr 4, SP nr 6, SP nr 11, SP nr 15, SP nr 16,  NSP Nr 2 Kamon. 

          W konkursie naszą szkołę reprezentowała Lena Jańczuk z klasy trzeciej, przygotowana przez panią Bernadettę Trojan.

      • Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja
        • Akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

        • ,,Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

          Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

          Dla darów Nieba,

          Tęskno mi, Panie…”

          Jak co roku w naszej szkole upamiętniono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rocznicę tę uczciliśmy organizując uroczystą akademię, którą rozpoczęto od wprowadzenia Sztandaru Szkoły i odśpiewania Hymnu Narodowego. Apel przygotowany przez uczniów klas 4 i 5 oraz zespół wokalny pomógł uświadomić nam, jaką ważną rolę w czasach współczesnych pełni dokument, jakim jest konstytucja. Uroczystość przybliżyła dzieciom i młodzieży wydarzenia historyczne  i okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji. Aby oddać radość majowego święta, uczniowie odczytywali fragmenty konstytucji, recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni, pojawił się również Stańczyk, który wprowadzał nas  w czas XVIII wieku.

      • "Zdrowo jem, więcej wiem" - projektujemy Wodolubka
        • "Zdrowo jem, więcej wiem" - projektujemy Wodolubka

        • Na ostatnich zajęciach z projektu "Zdrowo jem, wiecej wiem" uczniowie klasy III dowiedzieli się, jak ważne jest picie wody, która jest "źródłem życia", dlatego też kolejnym zadaniem uczniów było zaprojektowanie Wodolubka, który zachęci uczniów do picia wody.  Wodolubek został wykonany ze "śmieci", czyli zużytych butelek, oraz innych papierowych i plastikowych elementów. Uczniowie pracowali w grupach. Mamy nadzieję, że te wspaniałe prace zachęcą wszystkich do picia wody.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii!!! 

        • "Coś z niczego - przedmioty z recyklingu''

        • Butelki po napojach, stare płyty, kartony, wytłaczanki po jajkach, rolki po papierze toaletowym, plastikowe widelce itp. Nieprzydatne przedmioty posłużyły do stworzenia niebanalnych, jedynych w swoim rodzaju zabawek. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I, IV, V i VIII  próbowali "dać" drugie życie przedmiotom, które zapełniłyby kosze. Wystarczyło trochę fantazji i pracy aby powstały różne ciekawe przedmioty tj. pingwiny, żółwie, rybki, roboty, dom dla lalek, węże, piłka, krokodyle, koty itd. Dzieci poznały również proces recyklingu oraz potrzebę segracji odpadów. 

           

          Zapraszamy do obejrzenia więcej zdjęć w zakładce "Galeria zdjęć''. 

        • "Trzymaj formę - Zdrowe śniadanie''

        • W ramach realizowanego w naszej szkole ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Trzymaj Formę" odbyła się akcja pt."Zdrowe śniadanie ''. Uczniowie klasy VI na kółku kulinarnym przygotowywali zdrowe i pyszne kanapki. Głównym celem tego przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. 

      • "Zdrowo jem, więcej wiem" - Woda na zdrowie
        • "Zdrowo jem, więcej wiem" - Woda na zdrowie

        • Kolejne zadanie w naszym projekcie "Zdrowo jem, więcej wiem" polegało na przeprowadzeniu lekcji i przekazaniu uczniom wiedzy na temat roli wody dla ludzi, zwierząt i roślin oraz funkcji wody w organizmie ludzkim. Zdobyta wiedza ma przyczynić się do kształtowania nawyku picia wody oraz rozwijania ekologicznych zachowań. Na początku uczniowie, siedząc w kręgu, kończyli zdanie rozpoczęte przez nauczycielkę: – Woda kojarzy mi się z… , następnie przeszliśmy do zabawy edukacyjnej: „Ile jest w nas wody?”  Dzieci miały za zadanie „na wyczucie” zamalować, ile wody może być w danym organizmie. Następnie uczniowie zastanawiali  się, skąd się bierze woda w organizmie.  Dzieci podawały swoje pomysły, a następnie nauczycielka zaprezentowała planszę „Źródła wody”.  Oczywiście najwięcej wody organizm czerpie z napojów, jednak warto jeść owoce i warzywa, które też są źródłem wody dla organizmu.  Ostatnim etapem lekcji było czytanie przez nauczycielkę opowiadania I. Zając „Choroba żaby Matyldy”Następnie nauczycielka rozmawiała z dziećmi o historii przedstawionej w opowiadaniu. Uczniowie trzymając kukiełkę-żabę  odpowiadali na pytania nauczycielki.  Podsumowując lekcję dzieci odpowiadały na pytanie – jak rozumiesz słowa „Pij wodę na zdrowie”?  

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii!!!

        • X Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej – I nagroda dla zespołu.

        • W poniedziałek 29 IV w zespole Szkolno Przedszkolnym w Orłach odbyła się X edycja Powiatowego Konkursu Patriotycznego „Kto ty jesteś – Polak mały” . Celem konkursu jest popularyzacja piosenek patriotycznych oraz pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa kraju i regionu. W bieżącym roku naszą szkołę reprezentowała w kategorii Solistów klas IV – VI – Laura Brzeżańska oraz w kategorii zespołów klas IV – VIII duet wokalny z klasy V – Oliwia Porczak Oliwia Adres. Sukcesem zakończył się występ naszych najmłodszych wokalistek Trio wokalne Zuzanna Andres, Milena Katan oraz Kornelia Andres wywalczyły I nagrodę w kategorii zespół klas I – III. Serdecznie gratulujemy naszym młodym piosenkarkom i zyczymy dalszych sukcesów wokalnych.

      • "Zdrowo jem, więcej wiem" - TEATRZYK WARZYW I OWOCÓW
        • "Zdrowo jem, więcej wiem" - TEATRZYK WARZYW I OWOCÓW

        • Kolejnym zadaniem klasy III, która przystąpiła do projektu edukacyjnego "Zdrowo jem, wiecej wiem", było przygotowanie i zaprezentowanie TEATRZYKU WARZYW I OWOCÓW, który opowie o ich zaletach i zachęci do ich jedzenia. Uczniowie samodzielnie przygotowali owoce i warzywa do teatrzyku, a Pani Kasia Błaszczuk wykonała dla nas piękną kurtynę, jak z prawdziwego teatru, za co bardzo jej dziękujemy. Na teatrzyk zaprosiliśmy najmłodszych uczniów naszej szkoły czyli oddział przedszkolny, aby przekonać ich do jedzenia warzyw i owoców, które zawierają dużo witamin i są niezbędne do prawidłowego rozwoju każdego młodego człowieka. Po reakcji publiczności wynika, że teatrzyk podobała się przedszkolakom, a my zabieramy sie za kolejne zadanie z naszego projektu.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii!!

        • Międzynarodowy Dzień Ziemi

        • Nowa galeria Międzynarodowy Dzień Ziemi została dodana do albumu fotograficznego

          22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. W naszej szkole obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się już w piątek. Uczniowie klas młodszych na zajęciach artystycznych  wykonywali  plakaty o tematyce ekologicznej.  W klasie czwartej na zajęciach poświęconych obchodom Dnia Ziemi powstały ekologiczne instrumenty. W poniedziałek już od  rana podczas zajęć świetlicowych uczniowie rozwiązywali zagadki i zadania związane z ochrona przyrody. Wspólnie z nauczycielem wykonali również gazetkę tematyczną.  W ramach obchodów dnia Ziemi uczniowie klasy I i II obejrzeli również film edukacyjny który przybliżył im pojęcia śladu węglowego oraz recyklingu.

           Z okazji Dnia Ziemi  22 kwietnia w naszej szkole odbyła się  również akcja sadzenia drzew.  W akcji uczestniczyła z nami przedstawicielka Nadleśnictwa Krasiczyn Pani Martyna Śliwińska – Siuśta  Drzewa zapewniają tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat. Przebywanie wśród nich zmniejsza poziom stresu, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Izolują też od zgiełku i pyłu cywilizacji, dają cień, spokój i regenerują nasze siły witalne. Na Terenie szkoły kolejny już raz zostały posadzone sadzonki drzew. W tym roku były to jodły i buki. Dziękujemy Nadleśnictwu  Krasiczyn  za przekazanie darowizny w postaci drzewek. O posadzone drzewa będziemy się troszczyć. Dzięki udziałom w zajęciach ekologicznych dzieci i młodzież  mają  okazje osobiście przyczynić się do ochrony przyrody.

           

      • Ogólnopolski Sprawdzian Trzecioklasisty z GWO
        • Ogólnopolski Sprawdzian Trzecioklasisty z GWO

        • 17 i 19 kwietnia odbył się tegoroczny Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z GWO. Uczniowie w naszej szkole rozwiązywali  test z języka polskiego i matematyki. Zarówno test z matematyki, jak i z języka polskiego trwał 60 minut.  Sprawdzian trzecioklasisty nie ma wpływu na oceny na świadectwie czy przyjęcie do innej klasy lub szkoły. Ma jedynie dostarczać nauczycielom informację o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Nasi uczniowie bardzo poważnie i dojrzale podeszli do sprawdzianu, o czym świadczyły eleganckie stroje jakie ubrali w ten wyjątkowy dzień.

          Życzymy naszym trzecioklasistom bardzo dobrych wyników ze sprawdzianu.

        • Warsztaty edukacyjne "Energia odnawialna''

        • 17 kwietnia 2024r. odwiedziła nas Agencja Szkolno-Przedszkolna LUPUS z warsztatami dotyczącymi energii odnawialnej.  Podczas zajęć dzieci miały okazję dowiedzieć się skąd się bierze prąd elektryczny, jak trafia do naszych domów oraz jak można odciążyć środowisko, stosując tzw. alternatywne źródła energii elektrycznej. Po prezentacji modeli elektrowni wiatrowej oraz słonecznej, uczniowie samodzielnie sprawdzali ich działanie - świeciły lampkami za pomocą energii wiatrowej oraz słonecznej wprawiały w ruch wiatraki i samochodziki używając mini paneli fotowoltaicznych. Na zakończenie, każdy przedszkolak i uczniowie kl.I - IV mieli sesję zdjęciową w stroju naukowca. Dla wszystkich dzieci były to bardzo wartościowe i pouczające warsztaty.

           

          Zapraszamy do obejrzenia więcej zdjęć w zakładce "Galeria zdjęć''. 

      • Test wiedzy "Trzymaj formę''
        • Test wiedzy "Trzymaj formę''

        • We wtorek 16.04.2024 r. w ramach działań związanych z realizacją Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę” przeprowadzono test wiedzy związany ze zdrowym stylem życia. Test podzielony był na 3 części i zawierał pytania zamknięte. Konkurs został przeprowadzony online na platformie edukacyjnej www.eduelo.pl . Do sprawdzenia swojej wiedzy zaproszeni zostali uczniowie klasy VIII. Przeprowadzony test służył sprawdzeniu poziomu świadomości uczniów dotyczącej zdrowego stylu życia. Uczniowie świetnie poradzili sobie z bardzo zróżnicowanymi zadaniami - zrobili to szybko i bardzo dobrze. Najlepszy wynik testu (90% poprawnych odpowiedzi) uzyskała WIKTORIA GÓRALEWICZ, której gorąco gratulujemy. Koordynatorami Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego w naszej szkole, w r. szk. 2023 / 2024 są: Pani Alicja Kocik i Pani Katarzyna Ryniak.

           

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przebiegu konkursu.

        • "IX Przemyskie Pola Nadziei''

        • 13 i 14 kwietnia odbyły się IX Przemyskie Pola Nadziei. Celem wydarzenia jest wsparcie powstającego w Przemyślu centrum hospicyjno-opiekuńczego „Betania” im. Rodziny Ulmów. Do akcji dołączyli też uczniowie z naszej szkoły: Oliwia Andres, Oliwia Porczak, Anna Szmuc, Magdalena Dobrowolska, Maria Dobrowolska, Michał Młynarski, Patryk Dypko oraz panie Elżbieta Kozak i Elżbieta Baran. Wolontariusze z koszami pełnymi żonkili- symbolu nadziei-kwestowali pod kościołami w Olszanach, Zalesiu i Brylińcach.

          Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali wsparcie, a także ks. Janowi Batorowi, ks.Zenonowi Fereszowi, pani Ewie Dypko i pani Joannie Andres za pomoc przy organizacji kwesty.

        • Wycieczka do "Rancza'' w Pstrągowej

        • Dnia 12.04.2024r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z rodzicami pojechali na wycieczkę integracyjną do "Ranczo '' Pstrągowa. Była to wycieczka przyrodniczo-edukacyjna. To był dzień długo wyczekiwany przez wszystkie przedszkolaki. Relaks na łonie natury był miłą okazją do integracji grupy, nie tylko dzieci, ale również rodziców. Oczywiście wcześniej zamówiliśmy pogodę i przez cały dzień słoneczko miło nam przygrzewało. Wycieczka obfitowała w same atrakcje. Na początek uczestniczyliśmy w warsztatach pieczenia proziaków. Później karmiliśmy oswojone zwierzęta tj. wielbłąda, kucyka, lamy, kozy, barany i owce oraz mogliśmy zobaczyć sarny, daniele, jelenie. Przyszedł również czas na zabawy sprawnościowe w "Małpim Gaju'', czyli w parku linowym oraz zjazd na specjalnym torze pontonowym. Następnie z wieży widokowej mieliśmy okazję podziwiać piękne widoki. Po smacznej kiełbasce z grilla uczestniczyliśmy w letnim kuligu na saniach z kołami. Na koniec dzieci skorzystały z atrakcji na placu zabaw, dmuchańców i obserwowały karmienie ryb w stawie.

          Był to niesamowity dzień pełen radości i niezapomnianych wrażeń dla dzieci i rodziców. Z pewnością na długo pozastanie w ich pamięci.

           

          Zapraszamy do obejrzenia więcej zdjęć w zakładce "Galeria zdjęć''. 

        • "Żywa lekcja historii" Losy Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia

        •  

          15 kwietnia, do naszej szkoły zaproszeni zostali przedstawiciele przemyskiego Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu w osobach: P. Stanisława Żak – prezes Zarządu Oddziału, P. Marian Boczar – wiceprezes i Pani Krystyna Hańczuk członek Zarządu.

          Goście uczestniczyli w żywej lekcji historii, podczas której Pan Marian Boczar przypomniał historię zesłańców polskich na Syberię od konfederacji barskiej (1768-19772), powstania listopadowego (1830-1831), powstania styczniowego (1863), poprzez I wojnę światową (1914-1918) aż do końca II wojny światowej (1945) i trwających powojennych deportacjach do 1957 roku. Wspominał również o założeniu Związku Sybiraków w 1928 roku. 

            Uczniowie mogli obejrzeć film pt. ,,Losy Zesłańców Sybiru”, następnie Pani Stanisłąwa Żak opowiedziała swoje wspomnienia z zesłania do Chabarowska, gdzie znalazła się po II wojnie światowej. Pani Stanisława podzieliła się z nami swoimi przeżyciami oraz doświadczeniami z zesłania na Syberię. Było to wzruszające i emocjonujące świadectwo przeżytej historii, która zostanie w naszej pamięci. 

          Lekcja historii, opowiedziana z perspektywy uczestników ważnych wydarzeń jest najlepszym sposobem przekazania historii i ocalania od zapomnienia.

           

          Serdecznie dziękujemy

          Przedstawicielom Oddziału Związku Sybiraków w Przemyślu

          za odwiedzenie naszej szkoły!

           

           

        • "Wycieczka do Rzeszowa"

        • „ Świat jest książka i ci, który nie podróżują czytają tylko pierwszą stronę”

                                                                                                                 św. Augustyn


          W środę, 10 kwietnia uczniowie klas IV-VIII wybrali się na wycieczkę do Rzeszowa. Ten dzień, pełen atrakcji, wrażeń i emocji, na pewno na długo zapadnie w naszej pamięci . Najpierw Teatr „Maska” w Rzeszowie i spektakl „Alicja w Krainie Czarów”. Byliśmy pod dużym wrażeniem znakomitej gry aktorskiej, stylowej
          scenografii, przejmującej muzyki i efektów specjalnych. Po wizycie w teatrze nie mniej ekscytująca przygoda w Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce pod Rzeszowem. Na początek warsztaty: łączenie kwasów i zasad, robotyczny freestyle oraz dekoracje, ozdoby, prezenty ozdobne, breloczki i pieczątki w Fablab. A następnie eksperymenty, testy, doświadczenia z wykorzystaniem ponad 200 interaktywnych eksponatów. Bawiąc się, a przy tym rozwijając swoją naukową ciekawość mogliśmy przenieść się w inny wymiar naszej codziennej rzeczywistości. Tworzyliśmy wiatr i trzęsienie ziemi, przeprowadzaliśmy symulację lotu balonem, skanowaliśmy bagaż na lotnisku, dokonywaliśmy operacji na chorym pacjencie, sterowaliśmy kosmicznym łazikiem, czy też
          w sposób wirtualny składaliśmy skrzydło samolotu myśliwskiego. Potem niezwykła przygoda z nauką, zwiedzanie i poznanie ekspozycji wewnętrznych: „Lotnictwo”, „Przyroda”, „Fizyka”. Ta fascynująca wędrówka po świecie nauki, gdzie można wszystkiego dotknąć i sprawdzić, pokazała nam, że nauka może być ciekawa, przyjemna i pożyteczna.

          Wycieczkę zwieńczyła wizyta w Papugarni. Wyposażeni w kubeczki z karmą weszliśmy do hali swobodnych lotów. Kakadu zrobiły największe wrażenie, Ary hałas, a Żako okazały się cwanymi zabieraczami kubków z
          karmą. Ptaki bardzo chętnie siadały na ramionach, podlatywały do karmienia i pozowały do zdjęć. Naszą radość z obcowania z papugami najlepiej zobaczyć na zdjęciach.

          To były piękne i niezapomniane chwile… zobaczcie sami.