• Dzień Babci i Dziadka
        • Dzień Babci i Dziadka

        • 6 lutego zaprosiliśmy do naszej szkoły wyjątkowych gości: Babcie i Dziadków. Dzieci wraz z wychowawczyniami przygotowały przedstawienie z okazji ich święta. Na początku Pani Dyrektor Barbara Nawojska-Synus powitała wszystkich zgromadzonych, następnie na scenę zaprosiła małych aktorów. Oprócz tradycyjnych wierszy i piosenek goście mogli obejrzeć „program telewizyjny”(oddział przedszkolny), humorystyczną scenkę z życia dziadków (kl.I), jak spędzają wolny czas nowocześni dziadkowie (kl.II), zobaczyli też inscenizację „Rzepka”w wykonaniu kl.III.

          Po przedstawieniu dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom wykonane przez siebie prezenty. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za liczne przybycie na uroczystość.

          Przedstawienie przygotowały Panie: Monika Król, Bernadetta Trojan, Elżbieta Baran, Elżbieta Kozak. Dekoracje wykonała Pani Elżbieta Kozak.

        • Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2023r.

        •  

           

          W dniach od 6.02 do 18 02.2023 nasza szkoła przyłączyła się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypadał 7 lutego. 2023r.

          Z tej okazji we wszystkich klasach odbyły się zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w sieci. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce, jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet, tworzone przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

          W zajęciach wykorzystano materiały z platformy Saferinternet .pl. m.in:  Necio.pl, Przygody Plika I Foldera, Lekcja Bezpieczeństwa. Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z zagrożeniami prywatności w sieci. Pokazanie konsekwencji nierozważnych działań online, Wypracowanie zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Prezentacja możliwych sposobów reagowania w sytuacji zagrożenia prywatności online, zjawiska uzależnienia. 

          Uczniowie wykonali również plakaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci oraz prezentacje multimedialne. 

      • Bal karnawałowy kl. 0-III.
        • Bal karnawałowy kl. 0-III.

        • 15 lutego najmłodsi uczniowie naszej szkoły wspólnie bawili się podczas zabawy karnawałowej. Na bal przyszło całe mnóstwo bajkowych postaci. Pojawiły się księżniczki, roszpunki, wróżki, czarownice, nie mogło też zabraknąć, Spidermana, Supermana i Batmana. Dzieci w pięknych strojach dobrze bawiły się w rytm znanych przebojów. Atrakcją były zabawy prowadzone przez Samorząt Szkolny -  uczennice kl. VIII Martynę Amarowicz i Julię Janiszyn.

          O słodki  poczęstunek podczas zabawy zadbała Rada Rodziców.

          Wszystkim, którzy pomogli w organizacji balu dziękujemy.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii!!!

        • PODZIĘKOWANIE

        • Gorące podziękowanie dla całej społeczności szkolnej, rodziców, babć oraz dziadków za okazane serce, pomoc i wsparcie akcji
          „ Pomocy dla chorego dziecka – Frania Karasia ‘’.


          Łączna kwota zebrana na pomoc dla Frania to  2 243 zł


          Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom.

           

        • Dlaczego warto jeść owoce...

        • Dzisiaj w klasie IV odbyła się lekcja profilaktyczna "Dlaczego warto jeść owoce i warzywa", dzieci obejrzały film edukacyjny na temat zalet jedzenia owoców i warzyw, następnie odbyła się pogadanka gdzie nasi mali eksperci wymienili się swoimi wiadomościami oraz dowiedzieli się o korzyściach płynących z regularnego spożywania owoców oraz systematycznej aktywności fizycznej. Zwieńczeniem zajęć było samodzielne przygotowanie przez uczniów zdrowego, naturalnego soku z warzyw i owoców.

           

        • POZNAJEMY PARKI KRAJOBRAZOWE POLSKI - konkurs

        • W środę 08.02.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach odbył się kolejny, gminny etap konkursu wiedzy „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”.Organizatorami Konkursu są: Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych – Koordynator Ogólnopolski, Parki krajobrazowe i zespoły parków krajobrazowych organizujące konkurs na etapie szkolnym, gminnym,parkowym i wojewódzkim. W tym roku szkolnym odbywa się XXII edycja tego ogólnopolskiego konkursu pod hasłem: „Ptaki parków krajobrazowych”. Celem Konkursu jest przede wszystkim zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska oraz doskonalenie umiejętności rozpoznawania gatunków grzybów, roślin i zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem gatunków ptaków występujących w Polsce.

          W gminnym etapie Konkursu wzięło udział 3 uczniów klasy ósmej z naszej szkoły:Martyna Amarowicz, Dominika Kuźbida i Dawid Rowiński. którzy zakwalifikowali siędo etapu powiatowego. Gorąco gratulujemy!!!Powiatowy etap Konkursu, czyli zawody między drużynami ze szkół powiatu przemyskiego, odbędzie się 01.03.2023 r. w sali edukacyjnej Leśnego Kompleksu Promocyjnego w Nadleśnictwie Bircza. Trzymamy kciuki za naszych przedstawicieli naszej szkoły.

        • "Pomoc dla Frania''

        • Nasza szkoła włączyła się po raz kolejny do akcji dla chorego Frania - naszego małego wojownika, który walczy z bardzo ciężką chorobą jaką jest SMA. Uczniowie kl.V Laura Brzeżawska, Zuzanna Barszczak i Patryk Owsianka  wraz z wychowawcą p. Alicją Kocik upiekły przepyszne babeczki. W związku ze zbliżającym się ''tłustym czwartkiem'' w szkole były sprzedawane również pączki, z których uzyskany łączny dochód został przekazany dla chorego chłopca Frania.

        • "Dzień Naleśnika w klasie VI"

        • 2 lutego 2023 r. uczniowie klasy VI świętowali przypadający w tym dniu Dzień Naleśnika.Naleśniki to potrawa, która prawdopodobnie była znana już w starożytności. W momencie, kiedy dostępne były takie składniki jak: jajka, mąka i mleko. Właściwie tyle wystarczy, by przygotować ciasto na naleśniki. Nie do końca wiadomo, kto i kiedy wpadł na pomysł, by wylać mieszkankę tych składników na patelnię. Bo ile krajów, kultur i upodobań, tyle też teorii. Jedno jest pewne – naleśniki to danie o ogromnym potencjale, którym zajadają się mieszkańcy całego globu.W tym dniu uczniowie klasy VI podczas lekcji języka angielskiego wygłosili swoje referaty w języku obcym, gdzie tematem przewodnim był właśnie naleśnik i jego historia. Następnie pod okiem
          wychowawczyni przygotowali swój słodki deser według własnych upodobań.

          Było pysznie!

        • „AKCJA SZAFOWANIA” – WIELKA ZBIÓRKA ODZIEŻY UŻYWANEJ

        • Nasza szkoła wspiera zbiórkę dla Frania - małego wojownika, który walczy z ciężką chorobą - SMA (rdzeniowym zanikiem mięśni). „Akcja Szafowania” polega na zbiórce odzieży używanej w dobrym stanie oraz innych tekstyliów. Każdy zebrany kilogram jest zamieniany na kwotę, która będzie przekazana na rzecz dziecka. Im więcej kilogramów uda się zebrać - tym jest lepsza cena za kilogram. Mile widziana jest niezniszczona odzież,
          a także: pościel, obuwie, firany, obrusy, ręczniki, maskotki i koce. Najlepiej zapakować je w worki foliowe. Nie mogą być wypchane za mocno, by nie pękały w transporcie. Spakowane rzeczy można przynosić do naszej szkoły, która będzie jednym z punktów zbiórki.
          Jeśli ktoś ma taką możliwość i zechciałby oddać większość ilość rzeczy, może przywieźć je bezpośrednio, wystarczy wcześniejszy telefon (nr tel. 535355075). Trzymamy kciuki za przedsięwzięcie i zachęcamy do zaangażowania się w szczytny cel.
          Łańcuch pomocy dla Frania nie może zostać przerwany!

           

        • „Makulatura na Misje”

        • Akcja  realizowana przez grupę charytatywną, działającą przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku.
          33 studnie głębinowe w Afryce, a kolejna w trakcie budowy. Wszystko dzięki zbiórce makulatury na Podkarpaciu. Minęło ponad 10 lat od kiedy Przeworska Grupa Charytatywna rozpoczęła akcję "Makulatura na misje". W ten sposób wspiera polskich misjonarzy oraz ich parafian w afrykańskich krajach.
           W ciągu tych lat nazbierali na 33 studnie. W Czadzie, Sudanie Południowym, Zambii, Kamerunie, RŚA i na Madagaskarze. Dając przykład tysiącom ludzi, jak z papierowych śmieci można czynić dobro. To właśnie na  placu w Przeworsku – ponad 10 lat temu stanął pierwszy kontener. Grupa charytatywna przywoziła tu makulaturę z terenu, a potem ludzie masowo zaczęli przynosić ją sami. Pracy przy pakowaniu i segregacji jest mnóstwo, ale społecznikom z Przeworska nie brakuje zapału.
          Studnie głębinowe powstały w afrykańskich wioskach, ale też przy szpitalach i przychodniach. Każda z nich dostała imię, najczęściej świętych i błogosławionych - również z Podkarpacia. Pan Ryszard zapisuje w notesie kolejnych misjonarzy, którzy proszą o pomóc w budowie studni. Na Podkarpaciu dziś stoi kilka kontenerów na stałe i kilkanaście - czasowych, które społecznicy z Przeworska przewożą do coraz to innych miejscowości, angażując kolejnych mieszkańców regionu w pomoc Afryce.

          Nasza szkoła także dołączyła do akcji. Dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Dobrowolskiego, który zawiózł naszą makulaturę do Przeworska. Koordynatorem akcji w naszej szkole jest Pani Alicja Kocik.

           

          TYSIĄCE LUDZI CZEKA NA NASZĄ POMOC !


          PRZYJDŹ I TY ! Nigdy pomoc potrzebującym nie była tak łatwa – wystarczy przynieść niepotrzebną makulaturę. Razem zbierzmy tyle, że wystarczy na budowę  kolejnej studni ratującej życie w Afryce.
          Po feriach zaczynamy znowu akcję.

           

        • W żłobie leży, któż pobieży kolędować Małemu...

        • Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Olszanach w okresie świątecznym, stały się tradycją kultywowaną w naszej szkole. W bieżącym roku to tradycyjne świąteczne przedstawienie miało wyjątkową oprawę i stało się okazją do wspólnego kolędowania i dzielenia się radością z narodzin Jezusa.

          12 stycznia w sali gimnastycznej naszej szkoły spotkali się rodzice, uczniowie i nauczyciele. Zaszyczycili nas swoją obencością zaproszeni goście : Przewodniczący Rady Gminy pan Mieczysław Wojciechowski, Skarbnik Gminy pani Ewa Prokopska, Sekretarz Gminy pan Jerzy Gruszecki, Przewodnicząca Komisji Oświaty pani Marta Kochanowicz, Radni Gminy Krasiczyn: pani Ewa Olszańska, pan Krzysztof Dobrowolski, pan Krzysztof Młynarski, księgowa pani Monika Holicka oraz inspektor d/s oświaty pani Iwona Borsuk.

          Na wstępie pani Dyrektor Barbrara Nawojska - Synsus powitała zebranych oraz złożyła wszytkim serdeczne życzenia noworoczne. Przygotowane przez uczniów jasełka nagrodzone zostały gromkimi brawami a po przedstawieniu wszyscy zostali zaproszeni do wsplnego kolędowania. Zabrzmiały przepiękne polskie kolędy i pastorałki, przy akompaniamencie pani Jadwigi Bąk. Było świątecznie i radośnie. Pani Dyretkor podziękowała Radzie Rodziców, nauczycielom, pacownikom szkoły za przygotowanie bardzo ładnej uroczystości oraz  wspólne kolędowanie, które integruje środowisko lokalne.

          Spotkanie było wyjątkowe i pozostanie na długo w naszej pamięci. Na kolejne spotkanie czekamy z niecierpliwoscią.

           

        • Zdrowe i kolorowe desery owocowe

        • W ramach Programu „Szkoły Promującej Zdrowie” uczniowie klasy VI pod okiem wychowawczyni przygotowali pyszne owocowe deserki. Była to praca zespołowa – każdy  wykazał się kreatywnością i naprawdę dużym zaangażowaniem. Zachowując zasady higieny uczniowie klasy VI dekorowali swoje desery na różne sposoby. Było słodko, zdrowo i kolorowo!

        • Kółko kulinarne „GOTUJ Z KLASĄ”

        • 11 stycznia w szkole unosił się  aromatyczny zapach, bowiem tego dnia  dzieci z klasy piątej po raz kolejny piekły. Tym razem były to muffinki. Najpierw odpowiednio przygotowały się dbając o czyste ręce. Poznały też składniki i sposób wykonania ciasteczek, a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe uczniowie z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrali się do pracy. Wspólne pieczenie było przyjemną zabawą, a jeszcze przyjemniejsza była degustacja tego, co zostało upieczone.
           

        • Gminny konkurs plastyczny „Ozdoby bożonarodzeniowe”

        • Organizatorem konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury w Krasiczynie.

          Cele konkursu to głównie kultywowanie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych a także rozwijanie talentu artystycznego, kreatywności, wyobraźni.

          Uczniowie naszej szkoły wykazali się zaangażowaniem i pomysłowością, a oryginalne prace zostały docenione i nagrodzone. Laureatami zostali:

           

          kl. I – Mikołaj Pietryka – wyróżnienie,

          kl. II – Kinga Lekka – III miejsce,

          kl. III – Wiktoria Karbowniczyn – wyróżnienie,

          kl. IV – Maria Dobrowolska – III miejsce,

          Magdalena Dobrowolska – wyróżnienie,

          Kacper Gondek – III miejsce,

          Oliwia Porczak – II miejsce,

          kl. V – Dawid Pasławski – III miejsce,

          Radosław Radoń – I miejsce,

          kl. VI – Łukasz Owarzany – I miejsce.

           

          Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !

           

        • Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski

        • W środę 11.01.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach odbył sięszkolny etap konkursu wiedzy „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. OrganizatoramiKonkursu są: Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski, Zespół Lubelskich ParkówKrajobrazowych – Koordynator Ogólnopolski, Parki krajobrazowe i zespoły parkówkrajobrazowych organizujące konkurs na etapie szkolnym, gminnym, parkowymi wojewódzkim. W tym roku szkolnym odbywa się XXII edycja tego ogólnopolskiego konkursupod hasłem: „Ptaki parków krajobrazowych”. Celem Konkursu jest przede wszystkimzdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, poszerzeniewiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska oraz doskonalenieumiejętności rozpoznawania gatunków grzybów, roślin i zwierząt ze szczególnymuwzględnieniem gatunków ptaków występujących w Polsce. .W szkolnym etapie Konkursu brali udział uczniowie klasy ósmej. Kolejny etap -gminny odbędzie się w naszej szkole po feriach zimowych - 8 lutego. Trzymamy kciuki zanaszych przyrodników.

        • XVI Powiatowy, Międzyszkolny Festiwal Kolęd i Pastorałek

        • W czwartek 12.01.2023 w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbyły się przesłuchania Międzyszkolnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek . Konkurs odbywał się po raz XVI. Głównym organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 14 im. Zjednoczonej Europy w Przemyślu a współorganizatorem jest Centrum Kulturalne w Przemyślu. W Festiwalu wzięli udział uczniowie miasta i powiatu Przemyśl. Naszą szkołę reprezwentowali: W kategorii klas I – IV Miłosz Poznański a w kategorii klas V – VIII Laura Brzeżawska oraz Julia Hreczanik. Konkurs piebiegał w II etapach. W piątek na sali widowiskowej CK w Przemyślu odbył się koncert laureatów do którego zostały zaproszone nasze wokalistki. Laura Brzeżawska otrzymała wyróżnienie a Julia Hreczanik – III nagrodę w Festiwalu. Gratulujemy i życzymy naszym solistom dalszych sukcesów. 

        • II Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek.

        • W czwartek 5.01.2023r w Gok w Krasiczynie odbył się II Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Organizatorem konkursu jest Gok. oraz Parafia Krasiczyn Celem konkursu jest podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd. W konkursie uczestniczyli również wokaliści naszej szkoły. Wszyscy zaprezentowali się pięknie. Uczestnicy rywalizowali w kategoriach zespoły wokalne oraz soliści.

          I nagrodę w kategorii solistów klas IV – VI wyśpiewała Julia Hreczanik, miejsce II wywalczył Miłosz Poznański. Wyróżnienie otrzymała Oliwia Porczak Serdecznie gratulujemy wszystkim wykonawcom i życzymy dalszych sukcesów. 

      •  Warsztat profilaktyczny "Jak radzić sobie z emocjami?''
        • Warsztat profilaktyczny "Jak radzić sobie z emocjami?''

        • Dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie kl. I - III uczestniczyli w warsztatach profilaktyczbych pt.:"Jak radzić sobie z emocjami?''. Pani psycholog poprzez różne formy aktywności, przybliżyła uczestnikom zajęć pojęcie emocji. Dzieci przedstawiały za pomocą mimiki i gestów towarzyszące im emocje. Rozwiązywały zagadki, których rozwiązania określały pozytywne lub negatywne zachowanie. Na koniec warsztatów dzieci wykonały rysunki na temat "Jak sobie radzę, kiedy jestem smutny?''. Zadaniem pozostałych uczestników warsztatu było odgadnięcie jak koledzy radzą sobie w sytuacji, gdy odczuwają smutek.

          Warsztaty wzbogaciły wiedzę dzieci, a także wskazały, jak radzić sobie z emocjami w sytuacjach dla nich trudnych. 

        • Lekcja matematyki na wesoło w klasie II

        • Dzisiejsza lekcja matematyki bardzo spodobała się naszym drugoklasistom. Podczas zajęć uczniowie tworzyli własne schematy z użyciem słomek konstrukcyjnych oraz kodowali za pomocą kubeczków. Kodowanie podczas lekcji matematyki łączy w sobie nabywanie wiedzy matematycznej z umiejętnością programowania. Poprzez zabawę uczniowie doskonalą wiele umiejętności, m.in.: zdolności manualne,  koncentrację uwagi i koordynację wzrokowo-ruchową.

           

          Wielkie skupienie, współpraca, logiczne myślenie i ... radość z sukcesu - to emocje, które towarzyszyły nam podczas dzisiejszych zajęć.