• Szkoła odpowiedzialna cyfrowo - szkolenie dla rodziców

        • W dzisiejszym świecie nie wyobrażamy już sobie życia bez urządzeń cyfrowych.

          Nasza szkoła już trzeci rok uczestniczy w programie „Szkoła odpowiedzialna cyfrowo”. W ramach programu zapraszamy wszystkich rodziców na szkolenie on- line w dniu 16 października (poniedziałek) o godzinie 19:00. Temat: "E-uzależnienia a higiena cyfrowa. Gdzie zatem jest granica?".

          Aby uczestniczyć w spotkaniu należy kliknąć bezpośrednio na podany poniżej link.

           https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/e-uzaleznienia-a-higiena-cyfrowa-gdzie-zatem-jest-granica 

          (kliknięcie linku przenosi bezpośrednio do poczekalni)

          Informacja o webinarze oraz link  znajdziecie Państwo również w  wiadomości dla rodziców na dzienniku elektronicznym. 

        • Dzień Chłopaka

        • 30 września Samorząd Szkolny z okazji Dnia Chłopaka przygotował słodką niespodziankę dla naszych chłopców,a także złożył życzenia i dedykował piosenkę "Chłopaki nie płaczą", która rozbrzmiała na całą szkołę ☺️

        • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek szkolnych

        • Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. 
          W tym roku  pod hasłem „Tu kwitnie wyobraźnia”
          Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
          W ramach obchodów odbędzie się szereg działań mających na celu:
          promocję biblioteki szkolnej i jej działań,
          zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych,
          propagowanie zainteresowania książką,
          rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej,
          podnoszenie poziomu czytelnictwa,
          integrację środowiska szkolnego, promowanie pracy grupowej.

          Program obchodów:
          Plakaty informująca o święcie i  obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
          Akcja „Słodkie wypożyczenia”- każdy uczeń w miesiącu październiku za wypożyczenie książki jest częstowany słodkim upominkiem.
          Akcja ,,Przerwa z książką” –serdecznie zapraszamy czytelników na przerwach aby miło spędzić czas z książką.
          „Książki które warto przeczytać” – wystawka książek polecanych przez czytelników.
          Konkurs „Najlepszy czytelnik miesiąca października”.

        • Lekcja przyrody w terenie. - przyrządy przyrodnika

        • Obserwacje są podstawowym sposobem poznawania przyrody.

          W piątek 29. września korzystając w pięknej letniej pogody uczniowie klasy IV wraz z nauczycielem przyrody udali się na lekcje terenową. Wyposażeni w przyrządy i pomoce przyrodnika badali przyrodę najbliższej okolicy dokonując obserwacji i pomiarów przyrodniczych. Z zapałem i wnikliwie obserwowali elementy przyrody ożywionej i nieożywionej za pomocą lupy lub lornetki, notowali spostrzeżenia dotyczące obserwowanych obiektów i wykonywali rysunki. Uczniowie zapisywali w karcie pracy zastosowanie przyrządu oraz wykonaną przy jego pomocy obserwację.

      • Ognisko klasowe
        • Ognisko klasowe

        • Dnia 26 września uczniowie klasy III korzystając z pięknej pogody pierwszych jesiennych dni, uczestniczyli w ognisku klasowym. Spotkanie rozpoczęło się od pieczenia kiełbasek.  Następnie uczniowie wspólnie bawili się i spacerowali. Dzieci mogły również zobaczyć replikę moździerza oblężniczego M11. Moździerz został ustawiony w miejsce, skąd jego obsługa ostrzeliwała Fort VII Prałkowce Twierdzy Przemyśl podczas jego odbijania z rąk rosyjskich na przełomie maja i czerwca 1915 roku.

          Czas upłynął bardzo szybko i w świetnym nastroju. Spotkanie przy ognisku dostarczyło  mnóstwo radości i sprzyjało  kształtowaniu pozytywnych relacji w grupie.

          Szczególne podziękowania dla Pana Pawła Brzeżawskigo za organizację i przygotowanie ogniska!

          Dziękujemy! Było pysznie i sympatycznie!

          Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii!

      • Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD).
        • Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD).

        • W piątek 29 września klasy 1-3 wzięły udział w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego! Tego dnia w naszej szkole obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI (Active Lessons Plan), który przygotowała @FundacjaV4Sport w partnerstwie z @AkademiaKrokietaiLamy. 

          Cieszymy się, że uczniowie naszej szgkoły są częścią tego wydarzenia! Tegorocznym tematem ESSD jest “Joy in Sport and Physical Activity” (radość ze sportu i aktywności fizycznej), dlatego Active Lessons Plan ma na celu zapewnić dzieciom radosne doświadczenie, w którym mogą się ruszać, uczyć i bawić jednocześnie. W materiałach użyte są proste zwroty, dlatego język angielski nie stanowił bariery dla dzieci. Nasi uczniowie utrwalali proste słownictwo w języku angielskim oraz ćwiczyli, bawiąc się świetnie.

          Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!

          Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii!

        • Dzień sportu - rajd pieszy do Krasic.

        • W słoneczny poranek 27 września uczniowie klasy VI, VII i VIII wraz z wychowawczyniami, ochoczo wyruszyli na rajd pieszy z Olszan do Krasic. Rajd zorganizowany został w rach obchodów Dnia Sportu.  Podczas wędrówki można było nadrobić towarzyskie zaległości, swobodnie porozmawiać, a przede wszystkim podziwiać krajobrazy, przyrodę i uroki polskiej złotej jesieni.
          Kilometr za kilometrem dzielnie wędrowaliśmy piękną nadsańską trasą, zmierzając do mety rajdu. Towarzyszyła nam piękna, upalna pogoda i wyśmienite humory.
          Po przybyciu na miejsce, zmęczeni i wygłodzeni, upiekliśmy kiełbaski, a potem wrzuciliśmy ziemniaki do żaru ogniska. W tym czasie braliśmy udział w grach i zabawach sprawnościowych; przeciąganiu liny, rzucie ziemniakiem do celu, i na odległość oraz, w slalomie z ziemniakami na łyżkach  i  „ziemniaczanych kręglach”.
          Po odpoczynku, pełni wrażeń i niezapomnianych emocji wróciliśmy do szkoły.               
          Z niecierpliwością czekamy na kolejny rajd!

        • "Czary-Mary, czyli "Magic Show''

        • W czwartek 21 września w naszej szkole mieliśmy okazję wziąć udział w pokazie iluzjonistycznym. Sala  zamieniła się w magiczne miejsce, w którym nasi uczniowie mogli brać czynny udział. Mogliśmy być świadkami, jak Iluzjonista zręcznie wykonuje pozornie niemożliwe sztuczki. Nie zabrakło także dobrej zabawy i wyrazów zaskoczenia. Uczniowie wcielali się w rolę asystentów magika i razem z nim zaczarowali publiczność. Będziemy bardzo miło  wspominać ten występ. Uczniowie naszej szkoły ci najmłodsi jak i starsi, mieli możliwość poznania tajników karcianej iluzji, żonglerki, łączenia chustek oraz lewitacji. Wszyscy uczestnicy pokazu magii otrzymali różnorodne balony w kształcie miecza, pieska czy kwiatka. 

           

          Był to na pewno magiczny dzień w naszej szkole :) !

           

          Zapraszamy do obejrzenia więcej zdjęć w zakładce "Galeria zdjęć''.

        • "Dzień Kropki w oddziale przedszkolnym''

        • W naszym przedszkolu obchodziliśmy święto kreatywności, pokonywania ograniczeń oraz umacniania wiary we własne siły. Międzynarodowy Dzień Kropki to święto, które od 2008 roku stwarza okazję do budowania pewności siebie, odkrywania talentów i pobudzania wyobraźni dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko rozpoczęło się w 2003 roku, kiedy Peter H. Reynolds wydał książkę dla dzieci „The Dot” (czyli “Kropka”), w której opowiedziana została historia małej Vashtii. Nieśmiała dziewczynka, dzięki mądrej nauczycielce od plastyki, uwierzyła w siebie i poznała swój talent, inspirując tysiące nauczycieli do działania i celebrowania Dnia Kropki. Dzieci poznały historię Vashti, bohaterki "Kropki" Petera Reynoldsa.Tego dnia ubrania dzieci  wzbogacone zostały akcentem kropki. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki, historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności – talent. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, są w koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Przedszkolaki wykonały prace plastyczne z kropką w roli głównej. Bawiliśmy się też przy piosence o kropce i kolorowych kulkach. Tego dnia było kolorowo i radośnie.

           

          Zapraszamy do obejrzenia więcej zdjęć do zakładki "Galeria zdjęć'' :).

        • Sprzątanie świata 2023r.

        • W piątek 15 wrzesnia jak co roku nai uczniowie uczestniczyli w akcji "Sprzątania Świata" Od pierwszego worka zebranego w czasie finału „Sprzątania świata” w 1994 roku mija dokładnie 30 lat! Z raportów z poprzednich Akcji wynika, że od początku w polskiej edycji Clean Up The World wzięło udział ponad 20 milionów uczestników. Nasza szkoła również od wielu lat bierze udział w akcji. Co roku uczniowie porządkują otoczenie w pobliżu szkoły, zbierają pozostawione tam śmieci. W bieżącym roku szkolnym akcja przebiegała pod hasłem: „Sprzątanie świata łączy ludzi” Na zdjęciach uczniowie klasy IV – podczas sprzątania terenu wokół szkoły.

      • Wyjazd do kina Helios na film pt.:"O psie, który jeździł koleją".
        • Wyjazd do kina Helios na film pt.:"O psie, który jeździł koleją".

        • Film "O psie, który jeździł koleją" to ekranizacja lektury szkolnej, a materiał źródłowy traktuje jako inspirację dla właściwej opowieści, na który do kina wybrali się uczniowie klas 1-4. Już na plakacie twórcy ogłaszają, że zmienili słynne zakończenie historii, ale nie zdradzimy jak. Pies z  filmowej wersji jest owczarkiem podróżującym od Krakowa po Gdańsk, który ostatecznie trafia na stację Maritimska, gdzie staje się internetowym celebrytą. Film bardzo przypadł uczniom naszej szkoły do gustu, było dużo śmiechu, wzruszeń oraz przemyśleń. Film trafia prosto do serca widza i jest warty obejrzenia, potwierdzi to każy uczeń.

        • Wycieczka do Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu

        • Uczniowie klas IV i V zwiedzili 14 września jeden z najważniejszym przemyskich zabytków – Zamek Kazimierzowski. Podczas szkolnej wycieczki, oprowadzanej przez przewodnika, dzieci zapoznały się 

          z historią zamku, oraz obejrzały kilka najciekawszych pomieszczeń: basztę zamkową, skąd mogły podziwiać panoramę miasta, lochy pod zamkiem oraz salę teatralną, gdzie działalność prowadzi najstarszy teatr- Fredreum. 

          Kolejną atrakcją było zwiedzanie archikatedry przemyskiej i krypt grobowych biskupów przemyskich. Wyjątkowym obiektem w podziemiach są masywne mury romańskiej rotundy Św. Mikołaja z XI wieku. Ostatnim etapem wycieczki był spacer uliczkami Starego Miasta. 

        • TALENCIAKI

        • Już po raz drugi bierzemy udział w akcji organizowanej przez LIDL

          "Szkoły pełne talentów"!

          Chcemy w dalszym ciągu rozwijać dziecięce tanenty, dzięki różnym sprzętom edukacyjnym i sportowym.

          Prosimy uczniów, rodziców, dziadków  o zbieranie telenciaków i wrzucanie ich do naszych pudełek rozstawionych w całej szkole.

          Można również osobiście przypisać talenciaki na stronie inetrentowej:

          www.lidl.pl/szkoly

          Należy wybrać naszą szkołę i zeskanować kod QR bądź wpisać ręcznie kod.

           

          Dziękujemy!

           

        • "Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2023/2024"

        • Dnia 04.09.2023r. cała nasza szkoła zainaugurowała nowy rok szkolny 2023/2024. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Olszanach, następnie wszyscy udali się do szkoły na dalszą część uroczystości.

          Pani Dyrektor Barbara Nawojska-Synus na wstępie przywitała wszystkich zgromadzonych gości w osobach: Wójta Gminy Krasiczyn - Pana Tadeusza Bobka, ks. Jana Batorego proboszcza z Zalesia, rodziców, grono pedagogiczne, pracowników szkoły oraz uczniów. Szczególnie serdecznie Pani Dyrektor powitała najmłodszych uczniów z oddziału przedszkolnego i klasy I. Niektórzy po raz pierwszy przekroczyli progi naszej szkoły. 

          Następnie przypomniała, że dzień 1-go września jest ważnym dniem, ponieważ obchodzimy 84 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Pani Dyrektor przedstawiła najważniejsze sprawy organizacyjne.

          Z okazji 40-lecia pracy Wójt Gminy Krasiczyn wręczył Pani Dyrektor podziękowania oraz nagrodę jubileuszową, a p. Annie Śliwa akt nadania stopnia awansu zawodowego  nauczyciela mianowanego. 

          Wszystkim uczniom życzymy samych sukcesów w nowym roku szkolnym, a nauczycielom powodzenia w codziennej pracy z uczniami.

      • "Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023''
        • "Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023''

        • "Kiedy wydaje się, 

          że wszystko się skończyło,

          wtedy dopiero 

          wszystko się zaczyna...''

                                                       Jan Twardowski 

           

          Po miesiącach wytężonej pracy , 23 czerwca 2023 roku nadszedł czas na upragniony wypoczynek. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Olszanach. Następnie społeczność szkolna przemaszerowała do sali gimnastycznej, gdzie odbyła się uroczysta akademia. 

          Pani Dyrektor Barbara Nawojska - Synus przywitała uczniów klas 0 - VIII, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, jednocześnie zapraszając wszystkich na część artystyczną przygotowaną przez kl. III pod kierunkiem p. Elżbiety Kozak. Uczniowie kl.III za pomocą wierszy, piosenek i tańca wspominali trzy lata spędzone w klasie. Dziękowali swojej wychowawczyni i rodzicom za pomoc, wsparcie i trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Momentem długo wyczekiwanym przez uczniów było wręczenie przez Panią Dyrektor świadectw z wyróżnieniem oraz nagrody i dyplomy uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce oraz podziękowania i gratulacje rodzicom uczniów wyróżnionych.

          Nagrode Dyrektora Szkoły otrzymała Dominika Kuźbida z kl. VIII za bardzo dobre wyniki w nauce, wzorowe zachowanie, aktywną i twórczą działalność w Samorządzie Uczniowskim oraz Wolontariacie. 

           Przewodnicząca Rady Rodziców p. Bernadetta Mazurkiewicz w imieniu Rady Rodziców serdecznie podziękowała Pani Dyrektor za pracę na  rzecz dobra szkoły i dzieci,  za uśmiech, za dobre słowo, za okazywaną życzliwość i wsparcie. 

          Część oficjalną uroczystości zakończyło przemówienie Pani Dyrektor, która podziękowała wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom za całoroczną pracę. Szczególne podziękowania skierowała do rodziców, którzy w sposób szczególny angażowali się w życie naszej szkoły : przewodnicząca Rady Rodziców p. B. Mazurkiewicz, p. M. Owsianka, p. M. Czwerenko - Kogut, p. M. Dmytryszyn, p. A. Dobrowolska, p. M. Kuźbida. 

          Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor złożyła życzenia dla wszystkich uczniów,  udanych i bezpiecznych wakacji, pełnych wrażeń i słonecznej pogody. Aby w trakcie ich trwania nabrali siły i energii na nadchodzące od września wyzwania.Po spotkaniu ogólnym, uczniowie poszczególnych klas udali się wraz z wychowawcami do sal lekcyjnych, by we własnym gronie dokonać refleksji nad minionymi miesiącami oraz podzielić się wakacyjnymi planami. 

           

           

          Wyróżnieni uczniowie:

          Kl.IV

          Oliwia Andres

          Oliwia Porczak

          Gabriel Chawa

          Liliana Lemich

          Magdalena Dobrowolska

          Maria Dobrowolska

          Anna Szmuc

          Weronika Wolanin

          Miłosz Poznański

          Michał Młynarski

           

          Kl.V

          Antoni Szmuc

          Laura Brzeżawska

           

          Kl.VI

          Szymon Tkacz

          Miłosz Mościszko

          Szymon Lekki

           

          Kl.VIII

          Martyna Amarowicz

          Dawid Rowiński

          Dominika Kuźbida

          Jakub Hołowiecki

          Mateusz Mościszko

           

           

        • “DO WIDZENIA PRZYJACIELE” - POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW ''

        •  

          Ktoś, kiedyś, gdzieś powiedział, że życie składa się z powitań i pożegnań. Te pierwsze są radosne i zapowiadają coś nowego, pożegnania uświadamiają nam, że coś się kończy. 21 czerwca 2023 roku odbyło się pożegnanie tegorocznych Absolwentów naszej szkoły.

           Podczas uroczystej akademii, którą z tej okazji przygotowali uczniowie klasy ósmej nastąpiło uroczyste  przekazanie sztandaru następcom z klasy siódmej. Program artystyczny wraz z ciepłymi słowami: "W podzięce za dar najpiękniejszy, za wiedzę i serce" był szczególną dedykacją dla Pani Dyrektor, całej Rady Pedagogicznej, Pracowników szkoły, Rodziców, Koleżanek i Kolegów.

           Ósmoklasiści przedstawili krótką prezentację, dzięki której  mogliśmy zaobserwować, jak uczniowie zmienili się przez te dziewięć lat oraz przypomnieć sobie różne wydarzenia ze szkolnego życia. Na koniec były  kwiaty  i życzenia dla nauczycieli i pracowników szkoły, wyrażające wdzięczność za wychowanie i opiekę, za trud i serce włożone w proces ich edukacji. 

          Pani Dyrektor Barbara Nawojska - Synus pogratulowała wszystkim uczniom i rodzicom oraz złożyła życzenia: "niech Wasz wysiłek i Wasza wytrwałość w pogłębianiu wiedzy i umiejętności przyniosą Wam kolejne sukcesy w nowej rzeczywistości szkolnej oraz dalszym życiu. Życzymy dostania się do wymarzonych szkół oraz bezpiecznych i słonecznych wakacji. 

           Jesteście gotowi, by rozpocząć nowy etap w swoim życiu. Niech w tym czasie towarzyszą Wam słowa  patrona naszej szkoły  Jana Pawła II : „ Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”. Starajcie się, aby podejmowane wybory były przemyślane i sprzyjały  spełnianiu Waszych oczekiwań i marzeń.

           

          Gratulujemy ukończenia szkoły.

           

          “ Do zobaczenia w dorosłym życiu”

           

        • "Wyniki z Konkursu Matematycznego ALBUS''

        • 25 kwietnia 2023 roku ośmiu uczniów klas IV - VIII wzięło udział w ogólnopolskim konkursie Albus. Testy konkursowe są  testami jednokrotnego wyboru. Zaś zróżnicowany stopień trudności pytań oraz ich ciekawa formuła  stanowią dla wszystkich uczniów zachętę do udziału w konkursie. Konkurs nie jest przeznaczony tylko dla uczniów najlepszych i każdy uczeń ma szansę sprawdzenia swoich umiejętności. 

          Miło nam poinformować, że dwóch uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienia:

           

                    Miłosz Poznański klasa IV i Dawid Rowiński klasa VIII.

           

          Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki.



                                                   G R A T U L U J E M Y  !

        • Koło fotograficzne "Okiem przyrodnika"

        • Uwaga, uwaga! Prace koła fotograficznego „Okiem przyrodnika” działającego w roku
          szkolnym 2022 / 2023 w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach dobiegły
          końca.Ostatnie zdjęcia naszych fotografów to prace do projektu „Cztery pory roku –
          LATO”.
          Polegał on na samodzielnym wykonaniu i przesłaniu zdjęć wybranego obiektu w
          różnych warunkach przyrody. Nie dopisuje nam w tym roku pogoda, ciężko znaleźć
          odpowiedni obiekt, ale nasi uczniowie są niezawodni Kolejny raz udowodnili, że dla
          chcącego nie ma nic trudnego.

          Na adres mail koła okiemprzyrodnika@interia.pl swoją pracę nadesłała

          Karolina Tkacz.


          KAROLINA TKACZ z kl. 7 wykonała najlepszy album fotograficzny pt. „Cztery pory
          roku”. Należą się jej gratulacje za cierpliwość i wytrwałość.

          Nagrodę dla Karoli (bon podarunkowy) ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Krasiczyn.

          Serdecznie dziękujemy.


          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez Karolę w ramach projektu szkolnego. 

        • Średniowieczne grody i zamki - ciekawa lekcja historii

        • W ramach lekcji historii klasa IV miała za zadanie wykonać makiety średniowiecznych grodów i zamków.

          Głównym celem zadania było zachęcenie do pogłębiania wiedzy z zakresu historii Polski wczesnego średniowiecza, promowanie zdolności manualnych i wyobraźni oraz twórczej pracy. Na lekcji historii omówione zostały funkcje, znaczenie oraz zajęcia ludzi zamieszkujących średniowieczne zamki, grody i podgrodzia.

          Uczniowie we współpracy z rodzicami, po zdobyciu niezbędnej wiedzy wykonali makiety w domu, wykorzystując kartony, patyki, farby, liście, plastelinę i dużo wyobraźni. Makiety wykonane zostały nie tylko pomysłowo i estetycznie, lecz również zgodnie z prawdą historyczną.

          Zamek w Bobolicach - wykonane na dodatkowych zajęciach z historii : L. Lemich, M. Młynarski, M. Poznański, W. Wolanin, kl. IV

          Zamek Kazimierzowski - M. Dobrowolska, M. Dobrowolska, Kl. IV

          Gród Gniezno - O. Andres, kl. IV

          Gród Bródno - A. Szmuc, kl. IV

          Zamek Książ - O. Porczak, kl. IV

          Gród Raciąż - F. Sikora, kl. V

      • “Ratujemy i Uczymy Ratować”
        • “Ratujemy i Uczymy Ratować”

        • Program Edukacyjny “Ratujemy i Uczymy Ratować” skierowany jest do uczniów w szkołach podstawowych. „Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program  polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.”
          W ostatnim czasie uczniowie klasy IV i V naszej szkoły wzięli udział w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez panią Alicję Kocik, która przeszła szkolenie z pierwszej pomocy organizowane przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – autora Programu Edukacyjnego “Ratujemy i Uczymy Ratować”. W części praktycznej każde dziecko wykonywało resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomie i układało swoich kolegów w pozycji bocznej ustalonej.
           
               Już od najmłodszych lat chcemy wykształcić u dzieci umiejętność prawidłowego zachowania się w trudnych sytuacjach, w których odpowiednia wiedza i szybka reakcja może uratować życie drugiemu człowiekowi.